18 Հոկտեմբեր 2012 - 14:08 AMT
Հայաստանում 2012 և 2013թթ. ժողովրդավարական ընտրությունների աջակցմանն ուղղված ԵԱՀԿ և ԵՄ համատեղ ծրագրի միջանկյալ արդյունքները կներկայացվեն հոկտեմբերի 22-ին:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար դեսպան Անդրեյ Սորոկինը և ԵՄ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար դեսպան Տրայան Հրիսթեան կներկայացնեն միջազգային ստանդարտներին համապատասխան ընտրական վարչարարության արդյունավետության ու ընտրական գործընթացների թափանցիկության բարելավմանն ուղղված ծրագրի միջանկյալ արդյունքները: Ծրագրի առաջին մասն անդրադառնում էր 2012թ. խորհրդարանական ընտրություններին, մինչդեռ երկրորդ մասը կներառի աջակություն 2013թ. նախագահական ընտրությունների անցկացմանը:
Կներկայացվեն ծրագրի առաջին փուլի արդյունքները այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ընտրական և իրավապահ պաշտոնյաների, ինչպես նաև լրագրողների վերապատրաստում և հմտությունների կատարելագործում, հանրային իրազեկման մակարդակի բարձրացում, աջակցություն տեղական դիտորդներին և ընտրությունների լուսաբանման դիտորդում:
Հայաստանում ընտրությունների աջակցության ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 1.7 միլիոն եվրո: Ծրագիրն իրականացվում է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ` ԵՄ ֆինանսավորմամբ:

Промежуточные итоги совместной программы ОБСЕ И ЕС, направленной на содействие в проведении в Армении демократических выборов в 2012 и 2013 годах будут подведены 22 октября.
Руководитель ереванского офиса ОБСЕ, посол Анрей Сорокин и руководитель армянской делегации ЕС, посол Траян Христеан представят промежуточные итоги программы, направленной на эффективность соответствующего избирательного администрирования и повышение прозрачности выборного процесса.
Первая часть программы будет касаться парламентских выборов 2012 года, а вторая будет содержать содействие проведению президентских выборов в 2013 году.
В Армении общий бюджет программы по содействию выборам составляет 1,7 млн долларов. Программа реализуется при содействии ереванского офиса ОБСЕ и финансовой поддержке ЕС.