19 Հոկտեմբեր 2012 - 10:58 AMT
Թուրքական լրտվամիջոցների տարածած տեղեկությունը` Ռուսասատանի հարավային սահմաններին С-400 հրթիռներով հագեցած ՀՕՊ նոր համալիրներ տեղեկայելու մասին, զարգացումների հավանականություն է ենթադրում նաև Հայաստանի շուրջ:
Հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանը ցամաքային սահման չունի Թուրքիայի հետ, չի բացառվում, որ С-400 կտեղակայվեն նաև Հայաստանի տարածքում, որտեղ գտնվում է 102-րդ ռուսական ռազմակայանը: Դրա հավանականության և հնարավոր հետևանքների մասին ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց.
«Հավանական է և տրամաբանական, որ այդպես լինի, հաշվի առնելով, որ Հայաստանը և Ռուսաստանը ռազմական դաշնակիցներ են և Իրանի շուրջ զարգացումները: Հայաստանը դրանից միմիայն կշահի, քանի որ մեր երկինքը կլինի ավելի պաշտպանված, քան կա: Լրջագույն զսպող գործոն կլինի ոչ միայն հայ-ադրբեջանական այլև հայ-թուքական հարաբերություններում: Ապահովագրված կլինենք թուրքական ագրեսիայից»:
Հիշեցնենք, որ թուրքական լրատվամիջոցները գրել էին, թե Ռուսաստանը սկսել է իր հարավային սահմաններին տեղակայել С-400 հրթիռներով հագեցած ՀՕՊ նոր համալիրները: Ըստ պարբերականների դա Ռուսաստանի պատասխանն է Թուրքիայում ՆԱՏՕ հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի օբյեկտի տեղակայմանը: ԶԼՄ-ները բերում են ՌԴ զինված ուժերի գնդապետ, Հարավային զինվորական շրջանի մամլո ծառայության պետ Իգոր Գորբուլի հայտարարությունն այն մասին, որ С-400 զենիթա-հրթիռային համալիրները կտեղակայվեն մինչև 2012 թվականի ավարտը:
Դավիթ Ջամալյան. Հավանական և տրամաբանական է, որ Ռուսաստանի С-400 հրթիռներով հագեցած ՀՕՊ նոր համալիրներ տեղեկայվեն Հայաստանի տարածքում

19 Октябрь 2012 - 11:08 AMT
Вполне возможно и логично, что направленные против Турции российские С-400 будут размещены на территории Армении, где дислоцированная 102-ая российская военная база. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил военный эксперт Давид Джамалян, комментируя появившиеся в прессе публикации о том, что Россия начала размещать на своих южных границах комплексы ПВО, оснащенные ракетами С-400. По его словам, это возможно логично также с учетом ситуации вокруг Ирана и того, что Армения и Россия являются военными союзниками. “Армения от этого только выиграет, так наше небо будет защищено еще больше. Это станет серьезным сдерживающим фактором не только в армяно-азербайджанских, но и в армяно-турецких отношениях. Мы будем гарантировано защищены от турецкой агрессии”, – сказал Давид Джамалян.
Турецкое издание Hurriyet 17 октября сообщило, что Россия начинает размещение на южных границах новых комплексов ПВО, в ответ на размещение в Турции объекта системы противоракетной обороны НАТО. В СМИ приводится заявление полковника вооруженных сил России Игоря Горбуля, начальника пресс-службы Южного военного округа, о том, что зенитно-ракетные комплексы С-400 будут развернуты до конца 2012 года.
С учетом того, что у России нет сухопутной границы с Турцией, не исключено, что С-400 будут размещены и на территории Армении, где дислоцирована 102-ая российская военная база.