19 Հոկտեմբեր 2012 - 14:17 AMT
«Ոչինչ բացառել պետք չէ: Ռուս ռազմակայանը վերազինելու պրոցեսը սկսված է, և ռուսները պարբերաբար թարմացնում են իրենց զինտեխնիկան, այդ շրջանակում չի բացառվում, որ նրանք թարմացնեն նաև ՀՕՊ տեխնիկան: Դա կլինեն C-400, թե ուրիշ համալիրներ` մենք չենք կարող ասել», – այսպիսի պատասխան տվեց ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին, թե հնարավոր է արդյոք, որ Ռուսաստանի ու Թուրքիայի միջև ընդհանուր ցամաքային տարածքի բացակայության պատճառով C-400 զենիթա-հրթիռային համալիրները տեղակայվեն Հայաստանի տարածքում:
Թուրքական «Հյուրիեթը» հոկտեմբերի 17-ին գրել էր, թե Ռուսաստանը սկսել է իր հարավային սահմաններին տեղակայել С-400 հրթիռներով հագեցած ՀՕՊ նոր համալիրները: Ըստ «Ասաիական թղթակից» պարբերականի` դա Ռուսաստանի պատասխանն է Թուրքիայում ՆԱՏՕ հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի օբյեկտի տեղակայմանը:
Հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանը ցամաքային սահման չունի Թուրքիայի հետ, չի բացառվում, որ С-400 կտեղակայվեն նաև Հայաստանի տարածքում, որտեղ գտնվում է 102-րդ ռուսական ռազմակայանը:

19 Октябрь 2012 - 14:41 AMT
Минобороны Армении о возможности размещения российских С-400 в республике: «Ничего нельзя исключать»
В Министерстве обороны Армении прокомментировали информацию о том, что Россия начала размещать на своих южных границах комплексы ПВО, оснащенные ракетами С-400 и, в частности, возможность размещения С-400 на территории Армении в виду отсутствия сухопутной границы России и Турции и дислокации в Армении 102-ой российской военной базы.
«Ничего нельзя исключать. Процесс перевооружения российской базы уже начат, и российская сторона периодически обновляет свою военную технику. Поэтому не исключено, что будет обновлена и система ПВО. Будут это С-400 или другие комплексы, мы сказать не можем», – заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net пресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун Ованнисян.
Турецкое издание Hurriyet 17 октября сообщило, что Россия начинает размещение на южных границах новых комплексов ПВО, в ответ на размещение в Турции объекта системы противоракетной обороны НАТО. В СМИ приводится заявление полковника вооруженных сил России Игоря Горбуля, начальника пресс-службы Южного военного округа, о том, что зенитно-ракетные комплексы С-400 будут развернуты до конца 2012 года. С учетом того, что у России нет сухопутной границы с Турцией, не исключено, что С-400 будут размещены и на территории Армении, где дислоцирована 102-ая российская военная база.