19 Հոկտեմբեր 2012 - 16:24 AMT
Հոկտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ-ում ԳԴՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելին: Այս մասին հաղորդում է հայկական խորհրդարանի մամուլի ծառայությունը:
Ողջունելով դեսպանին և հաջողություններ մաղթելով նրան իր դիվանագիտական առաքելության մեջ ` ՀՀ ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ փաստեց, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները բոլոր ուղղություններով կայուն զարգանում են: Նա բարձր գնահատեց առկա քաղաքական, առևտրատնտեսական և մշակութային փոխգործակցությունը: Հովիկ Աբրահամյանը ուրախությամբ փաստեց, որ միջխորհրդարանական հարաբերությունները ակտիվանում և ամրապնդվում են: Աժ նախագահը անհրաժեշտ համարեց փոխգործակցության ակտիվացումը ոչ միայն երկկողմ այլ նաև բազմակողմ ձևաչափերով:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Գերմանիայի դեսպանը կարևորեց երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացումը և խորացումը, միջխորհրդարանական համագործակցության ակտիվացումը: Նրա խոսքով` Գերմանիան մեծապես կարևորում է Հայաստանի հետ փոխգործակցության զարգացումը տարբեր ուղղություններով:
Զրուցակիցները կարևորեցին «Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ» ծրագիրը, որը գործում է 1998 թ.-ից, և հայաստանցի բազմաթիվ երիտասարդներ պրակտիկա են անցել Բունդեսթագում: Այս համատեքստում Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Գերմանիայի Բունդեսթագի նախագահ Լամմերթի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստանի Ազգային ժողովում նմանատիպ ծրագրի իրականացման հնարավորության մասին. արդեն կայացել են գործնական բանակցություններ Ազգային ժողովի աշխատակազմի և Գերմանիայի դեսպանության ներկայացուցիչների միջև` ՀՀ Ազգային ժողովում պրակտիկա անցնելու նպատակով 2013 թվականից Գերմանիայի 2 շրջանավարտ ընդունելու վերաբերյալ: «Սա ևս մեկ քայլ է միջխորհրդարանական համագործակցությունն ամրապնդելու ուղղությամբ»,-նշեց Հովիկ Աբրահամյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին տարածաշրջանային խնդիրներ և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր ևս:

19 октября спикер парламента Армении Овик Абраамян встретился с послом Германии в РА Райнером Морелом, сообщает пресс-служба армянского парламента. В ходе встречи Овик Абраамян с удовлетворением отметил стабильное развитие двусторонних отношений в разных сферах, высоко оценив существующие политические, торгово-экономические и культурные отношения.
Он также подчеркнул активизацию армяно-германских межправительственных отношений и отметил важность активизации не только двусторонних, но и многосторонних отношений.
В свою очередь, Райнером Морел также отметил важность дальнейшего развития и углубления двусторонних отношений, активизации межпарламентского сотрудничества. По его словам, Германия придает важное значение развитию взаимодействия с Арменией в различных сферах.
Собеседники обсудили также программу “Международная парламентская стипендия”, которая реализуется с 1998 года и в рамках которой многочисленные молодые люди из Армении прошли практику в Бундестаге. По словам Овика Абраамяна, со спикером Бундестага достигнута договоренность о реализации аналогичной программы в парламенте Армении. Между аппаратом парламента Армении и посольством Германии проведены переговоры, согласно которым выпускники германских вузов с 2013 года будут проходить практику в Национальном собрании Армении.