19 October 2012 - 17:37 AMT
«Սարանսկ քաղաքում այս տարվա օգոստոսին Վլադիմիր Պուտինը ընդգծել է ազգային-մշակութային միավորումների հատուկ դերը երկրում ազգամիջյան համաձայնության ձևավորման հարցում: ՌԴ նախագահն ընդգծել է, որ հակասությունները, որոնք ծագում են ազգամիջյան ոլորտում «կարող են ոչ միայն խաթարել մեր պետականությունը, այլև ոչնչացնել դրա հիմքերը»,-ասվում է PanARMENIAN.Net-ին ուղարկված Ռուսաստանի հայերի միության հաղորդագրությունում:
Համաձայն հաղորդագրության, «ՌԴ նախագահի` հասրակության կոնսոլիդացիայի կուրսի իրականացման նպատակով որոշում է կայացվել անցկացնել կլոր սեղան, որի նպատակն է մշակել մեխանիզմներ, որոնք թույլ չեն Ռուսաստանի տարածք տեղափոխել ազգամիջյան հակամարտությունները, որոնք ծագել են ՌԴ տարածքից դուրս»:
Հոկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում նախատեսվող «Ռուսաստանի ադրբեջանական և հայկական սփյուռքը. Ազգամիջյան երկխոսություն» կլոր սեղանի ժամանակ ծրագրվում է քննարկել «Ռուսաստանում ազգամիջյան խաղաղության և համաձայնության հաստատման գործում ՌԴ հայկական և ադրբեջանական ՀԿ-ի դերի մեծացման հարցը, «ՌԴ պետական ազգային քաղաքականության ռազմավարություն» ծրագիրը, պետական իշխանության մարմինների և քաղաքացիական հասարակության կոնսոլիդացիայի միջոցները`ռադիկալ քսենոֆոբիայի և ազգամիջյան հակամարտությունների դիմագրավելու համար, ազգային ԶԼՄ-ների դերը բազմազգ ռուսական հասարակության կոնսոլիդացման հարցում»:
Հանդիպմանը կդիտարկվեն այլ հարցեր ևս, որոնք կբարձրացվեն կլոր սեղանի մասնակիցների կողմից, հաղորդում է ՌՀՄ-ն:

19 October 2012 - 16:53 AMT
“На заседании Совета при президенте Российской Федерации по межнациональным отношениям состоявшемся в августе этого года в г. Саранске, В.В. Путин отметил особую роль национально-культурных объединений в формировании межнационального согласия в стране. Президент РФ подчеркнул, что противоречия, возникающие в межнациональной сфере «способны не только подточить нашу государственность, но и разрушить сами ее основы»”, – говорится в поступившем в PanARMENIAN.Net сообщении Союза армян России.
Согласно сообщению, “Союз армян России и ФНКА «АзерРос», являясь общественными объединениями федерального уровня, осознают свою меру ответственности за реализацию курса президента РФ по консолидации общества. С этой целью принято решение о проведении круглого стола, задачей которого является выработка механизма недопущения переноса на территорию России межнационального противостояния возникающих вне нее”.
Во время запланированного на 23 октября в Москве круглого стола «Азербайджанская и армянская диаспоры России: межнациональный диалог» планируется обсудить вопрос “повышения роли азербайджанских и армянских общественных объединений РФ в установлении межнационального мира и согласия в России, проект «Стратегия государственной национальной политики Российской Федерации», меры консолидации органов государственной власти и гражданского сообщества в противодействии межнациональным конфликтам и радикальной ксенофобии, роль национальных СМИ в консолидации многонационального российского общества”.
“На встрече будут рассмотрены и другие вопросы, которые будут подняты участниками круглого стола”, сообщает САР.