20 Հոկտեմբեր 2012 - 10:24 AMT
Հաշվի առնելով վերջին մի քանի տարիների զարգացումները՝ նախ պետք է ասել, որ Իրանի դեմ իրականացվող պատժամիջոցները շատ նոր չեն: Կարելի է ասել, որ ատոմային ծրագիրը լավ պատրվակ է Արևմուտքի համար՝ գործելու Իրանի դեմ: Այս մասին այսօր լրագրողներին ասաց իրանագետ Մհեր Բաղդասարյանը:
Վերջինիս կարծիքով՝ այն հարցին, թե արդյոք Իրանի դեմ պատերազմ կսկսվի, մի քիչ ավելի խորը պետք է նայել: «Տարածաշրջանում Իրանը դիտարկվում է որպես Թուրքիայի հետ մրցակից երկրի, և որոշակիորեն զսպող դեր է կատարում Թուրքիայի նկրտումների հետ կապված: Կազմալուծելով Իրանը որպես պետություն՝ Արևմուտքը չի գիտակցում, որ ջուր է լցնում Թուրքիայի պահանջատիրական քաղաքականության ջրաղացին»,-ասաց նա՝ վստահեցնելով, որ Իրանի դեմ պատերազմ, որպես այդպիսին, դժվար թե լինի:
Բանախոսի պնդմամբ՝ բնականաբար չի կարելի հերքել այն վարկածը, որ պատերազմ չի լինի: Խնդիրը տարածաշրջանում Իրանի դերի ու դիրքի ամրապնդման մեջ է:
Հայաստան-Իրան հարաբերությունների մասին իրանագետն ասաց, որ չպետք է մոռանալ, որ Իրանը նույնպես գտնվում է շրջափակման մեջ, և վերջինիս հայանպաստ քաղաքականությունը բխում է նրա շահերից:

20 Октябрь 2012 - 11:10 AMT
Учитывая развития в мире за последние несколько лет, прежде всего, нужно отметить, что санкции, применяемые по отношению к Ирану, не новы. Можно сказать, что ядерная программа является хорошим поводом для Запада действовать против Ирана. Об этом 20 октября во время встречи с журналистами сказал ирановед Мгер Багдасарян.
На вопрос о том, можно ли ожидать войны против Ирана, ирановед сказал, что необходимо смотреть несколько глубже: “В регионе Иран рассматривается, как страна, соперничающая с Турцией, а также играет определенную сдерживающую роль в связи с притязаниями Турции. Ослабляя Иран, как государство, Запад не осознает, что льет воду на мельницу Турции”, – сказал он, уверяя, что вряд ли против Ирана будет развязана война.
Однако, по его словам, естественно, нельзя отрицать тот вариант, что войны не будет. Проблема здесь в укреплении роли и позиции Ирана в регионе.