20 October 2012 - 10:48 AMT
Հոկտեմբերի 14-19-ը աշխատանքային այցով Մեքսիկայում էր գտնվում ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Թաթուլ Մարգարյանը, որը համատեղության կարգով ՀՀ դեսպան է նշանակված նաև Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգներում:
Հոկտեմբերի 18-ին դեսպան Մարգարյանը հավատարմագրերը հանձնեց Մեքսիկայի նախագահ Ֆելիպե Կալդերոնին, որից հետո տեղի ունեցավ առանձնազրույց, որին մասնակցեց նաև ԱԳ նախարար Պատրիսիա Էսպինոզան:
Մեքսիկայի նախագահի հետ տեղի ունեցած հանդիպմանը նախորդեցին դեսպան Մարգարյանի հանդիպումները Մեքսիկայի ԱԳ փոխնախարար, տիկին Լուրդես Արանդայի և Եվրոպայի հարցերով գլխավոր քարտուղար, դեսպան Խոսե Իգնասիո Մադրասոյի հետ: ՀՀ դեսպանին ընդունեց Մեքսիկայի խորհրդարանի նորընտիր նախագահ Հեսուս Մուրիլիո Քարամը, ինչպես նաև Սենատի արտաքին հարաբերությունների գծով երկարամյա պատասխանատու, ներկայումս խորհրդարանի փոխնախագահ Ֆրանցիսկո Առոյոն, հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Թե՛ գործադիր, թե՛ օրենսդիր մարմիններում տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում մեքսիկական կողմն իր մեծ գոհունակությունը հայտնեց այն փաստի առթիվ, որ երկարամյա ընդմիջումից հետո Հայաստանը նորից դեսպան է նշանակել Մեքսիկայում՝ ավելացնելով, որ Հայաստանի, Հայաստանին հուզող հարցերի և տարածաշրջանային խնդիրների նկատմամբ կշարունակվի ավանդաբար բարեկամական ու հավասարակշռված քաղաքականությունը:
Դեսպան Մարգարյանն իր հերթին հավաստիացրեց, որ հայկական կողմը հաստատակամ է հայ-մեքսիկական հարաբերությունների զարգացման ու խորացման հարցում:
Այցելության շրջանակներում ՀՀ դեսպանը հանդիպում ունեցավ նաև Մեքսիկայի արտաքին առևտրի խթանման համար պատասխանատու «ProMexico» պետական կազմակերպության ղեկավարության հետ:
Դեսպան Մարգարյանը ջերմ ընդունելության արժանացավ Մեքսիկայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների կողմից, որոնց հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին համագործակցության հնարավորությունները և խնդիրները:

20 October 2012 - 12:17 AMT
Посол Армении в США Татул Маркарян, по совместительству назначенный послом в Соединенных Штатах Мексики, 14-19 октября находился с рабочим визитом в Мексике.
18 октября посол Маркарян вручил верительные грамоты президенту Мексики Фелиппе Кальдерону, после чего состоялась встреча, на которой присутствовала также министр иностранных дел Мексики Патрисия Эспиноза.
В ходе встреч в органах и исполнительной, и законодательной властей мексиканская сторона выражала удовлетворение по поводу того факта, что после многолетнего перерыва Армения вновь назначила посла в Мексике, добавив, что Мексика традиционно будет проводить дружественную и сбалансированную политику относительно региональных проблем и волнующих Армению вопросов.
В свою очередь посол Татул Маркарян заверил, что армянская сторона тверда в вопросе расширения и углубления армяно-мексиканских отношений, и в качестве доказательства тому в самое ближайшее время в Мексике будет основано посольство Армении.
В рамках визита посол Маркарян имел встречи и с руководством государственной организации “ProMexico”, ответственной за стимулирование внешней торговли Мексики.
Посла Армении тепло приняли и представители армянской диаспоры в Мексике, во время встречи с которыми обсуждались возможности и проблемы сотрудничества.