22 Հոկտեմբեր 2012 - 08:49 AMT
Նոյեմբերի 9-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կեզրափակվի «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնը: Ելույթ կունենա Թագավորական Կոնցերտգեբաու նվագախումբը, որն ըստ Դոյչե Գրամոֆոն ընկերության, համարվում է աշխարհի թիվ մեկ նվագախումբը:
Փառատոնի հիմնադիր Ստեփան Ռոստոմյանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց, որ նվագախմբի ելույթն իրենց համար մշակութային շոկ է: Նա խոստացավ, որ համերգում հատուկ հնչողություն կլինի, և 120 սոլիստ կլինեն մեկ բեմում:
Հանրահայտ դիրիժոր Լորին Մաազելի ղեկավարած նվագախումբը կկատարի Փիթեր Անրոյի, Սերգեյ Պրոկոֆևի և Պյոտր Չայկովսկու ստեղծագործությունները:
Փառատոնի մենեջեր Սոնա Հովհաննսյանը հավելեց, որ հանդուգն քայլ էր նրանց հրավիրել, և 2008-9 թթ-ին սկսվեցին նվագախմբի հետ բանակցությունները: Նրանք այնքան համերգներ ունեն, որ մինչև 2015 թ-ը դժվար էր նրանց հրավիրել:
Փառատոնի հեղինակությունը օգնեց, որ նրանք մեկ օր գտնեն Երևանում ելույթ ունենալու համար:
Այժմ փառատոնն աշխատում է համապատասխան տեխնիկայի ապահովման ուղղությամբ:
Նրանք գալու են երկու ինքնաթիռներով, մեկ ինքնաթիռով կգան երաժիշտները, ևս մեկ բեռնատար ինքնաթիռով կտեղափոխվեն 1 մլն եվրո արժողությամբ գործիքները:
Թագավորական Կոնցերտգեբաու նվագախմբի հետ ելույթ է ունեցել հայ աշխարհահռչակ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը:

22 Октябрь 2012 - 09:18 AMT
9 ноября в концертном зале “Арам Хачатурян” состоится закрытие Международного музыкального фестиваля “Ереванские перспективы”. На закрытии фестиваля выступит один из лучших симфонических оркестров мира – Королевский оркестр Концертгебау из Нидерландов.
Основатель фестиваля Степан Ростомян во время пресс-конференции сказал, что выступление этого оркестра в Ереване для них явилось культурным шоком. Он пообещал, что будет обеспечено особое звучание, и на сцене выступят 120 солистов.
Под руководством всемирно известного дирижера Лорина Маазеля оркестр исполнит произведения Петера Анроя, Сергея Прокофьева и Петра Ильича Чайковского.
Менеджер фестиваля Сона Ованнисян добавила, что приглашение оркестра было достаточно смелым шагом, и еще с 2008 года с оркестром велись переговоры.
Их график был до того сжат, что они не могли бы посетить Армению даже в 2015 году. Огромную роль сыграла популярность фестиваля, и им пришлось выкроить день на посещение Еревана.
В настоящее время организаторы фестиваля работают над необходимым техническим обеспечением. Они прилетят на двух самолетах: на одном прилетят сами музыканты, а на втором грузовом самолете – инструменты стоимостью 1 млн евро.