22 Հոկտեմբեր 2012 - 14:11 AMT
«ՌեԱնիմանիա» միջազգային անիմացիոն ֆիլմերի փառատոնն այս տարի տեղի կունենա նոյեմբերի 3-ից 9-ը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց փառատոնի հիմնադիր տնօրեն Վրեժ Քասունին, այս տարի փառատոնը կանցկացվի չորրորդ անգամ: «Այն շարունակում է մնալ անիմացիոն ֆիլմերի միակ փառատոնը տարածաշրջանում և այս տարի նույնպես մի շարք ցուցադրություններ լինելու են պրեմիերաներ տարածաշրջանի մակարդակով: Դրա հետ մեկտեղ փառատոնը կունենա «100 տարի` 100 ֆիլմ» խորագիրը կրող միջոցառում` նվիրված ռուսական անիմացիայի 100-ամյակին»,- նշեց նա:
Քասունին հավելեց, որ այս տարի «ՌեԱնիմանիայի» ցուցադրություններ կկազմակերպվեն ոչ միայն «Մոսկվա», «Նաիրի» կինոթատրոններում: «Փառատոնն այս տարի համագործակցում է «Հակոբ Կոջոյան» կրթահամալիրի, «Այբ» ավագ դպրոցի, Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանի, ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի, Հենրիկ Մալյանի անվան կինոդերասանի թատրոնի, Նարեկացի արվեստի միության հետ, որտեղ նույնպես կկազմակերպվեն անիմացիոն ֆիլմերի ցուցադրություններ»,- ասաց նա` հավելելով, որ այս տարվա փառատոնին ավելացել է երկու նոր անվանակարգ` «Լավագույն անիմացիոն գովազդ» և «Լավագույն անիմացիոն երգ»:

22 Октябрь 2012 - 14:58 AMT
В этом году 4-ый Международный анимационный фестиваль “РеАнимания” состоится с 3 по 9 ноября. Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net основатель фестиваля Вреж Касуни, в этом году пройдет уже четвертый фестиваль.
“Фестиваль “РеАнимания” продолжает оставаться единственным анимационным фестивалем в регионе, и в этом году также ожидается ряд показов и премьер. Наряду с этим ожидается мероприятие под названием “100 лет – 100 фильмов”, посвященное 100-летию российской анимации”, – отметил он.
Касуни добавил, что в этом году показы “РеАнимании” будут организованы не только в кинотеатрах “Москва” и “Наири”.
Фестиваль будет сотрудничать с образовательным комплексом “Акоп Коджоян”, старшей школой “Айб”, Национальной детской библиотекой им. Хнко Апара, центром креативных технологий ТУМО, Театром киноактера им. Г. Маляна, с союзом искусства “Нарекаци”, где также будут организованы показы фестиваля.
Также фестиваль этого года пополнился двумя новыми номинациями: “лучшая анимационная реклама” и “лучшая анимационная песня”.