23 Հոկտեմբեր 2012 - 06:25 AMT
«Առավոտ»-ը գրում է. «Նախկին ոստիկան Մխիթար Ալումյանը, որն իր արտաժամյա աշխատանքի մոտ 4 միլիոն դրամ գումարները ոստիկանությունից ստանալու համար էլ հացադուլ, էլ ինքնահրկիզման փորձ արեց, նույնիսկ իր անչափահաս երեխաների հետ նախագահի նստավայրի ու ոստիկանության գլխավոր շենքի մոտ մի քանի անգամ բողոքի ակցիաներ կազմակերպեց, այդպես էլ չստացավ իր հավելավճարները: Սակայն պարզվում է՝ այդ հավելավճարը ոչ թե 4 միլիոն դրամ է, այլ 6 միլիոն» : Երեկ թերթի հետ զրույցում ասել է Մխիթար Ալումյանը: Նրա ներկայացմամբ՝ գլխավոր դատախազության հատուկ քննչական ծառայությունը գրավոր հաստատել է, որ Մխիթար Ալումյանը պետական պահպանության վարչությունում ծառայել է 2002-2011 թվականներին, և արտաժամյա ծառայությունը կազմում է շուրջ 10 հազար ժամ, որն էլ կազմում է 6 միլիոն դրամ:
Թերթը գրում է, որ ոստիկանությունը Ալումյանին 5 հազար դոլար գումար է տրամադրել, սակայն որպես հանգանակություն:
Նրա խոսքերով՝ դատարանի միջոցով ոստիկանությունից պահանջելու է վնասի փոխհատուցում, չվճարված գումարի տոկոսներ, տույժ-տուգանք, ընդհանուր առմամբ պահանջվող գումարը մոտ 9 միլիոն դրամ է:
«Մխիթար Ալումյանի բողոքի ակցիայի հիմնական պատճառն իր անչափահաս երեխաներին կերակրելու ու դստեր վիրահատության համար գումար չունենալն է: Վերջինիս աչքերի վիրահատության համար ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը տրամադրել է 8 հազար դոլար, իսկ նախագահի վերահսկողական ծառայության պետ Հովհաննես Հովսեփյանն էլ 1.600 դոլար է տվել դեղորայքի և ախտորոշման համար, 400 հազար դրամ էլ, այսպես ասած, յոլա գնալու համար»,-գրում է թերթը:

Газета “Аравот” пишет: “Бывший полицейский Мхитар Алумян, который ради получения около 4 млн драмов за внеурочную работу объявил голодовку, совершил попытку самосожжения, даже организовал акцию протеста со своими несовершеннолетними детьми напротив резиденции президента РА и главного здания Полиции, так и не получил зарплату за сверхурочную работу. Однако выясняется, эта дополнительная плата составляет не 4 млн, а 6 млн драмов. Об этом в беседе с газетой сказал Мхитар Алумян. По его словам, служба специальных расследований при Генеральной прокуратуре подтвердила, что Мхитар Алумян в Управлении государственной охраны служил с 2002 по 2011 гг. и его внеурочная служба составляет около 10 тысяч часов, а это, в свою очередь, составляет 6 млн драмов.
Газета пишет, что полиция предоставила Мхитару Алумяну 5000 долларов, однако в качестве пожертвования. Алумян намерен в суде потребовать от Полиции РА возмещения ущерба, проценты от невыплаченных денег, штрафы, а в целом требуемая сумма составляет 9 млн драмов.
Основной причиной акции протеста Мхитара Алумяна является вопрос пропитания его несовершеннолетних детей и отсутствия денег на операцию его дочери-инвалида.
Для операции 11-летней Карине Алумян президент РА Серж Саргсян предоставил 8000 долларов, а начальник Контрольной службы при президенте Ованнес Овсепян предоставил 1600 долларов на лекарства и обследование, кроме этого, 400 тысяч драмов Ованнес Овсепян дал для того, чтобы, тот как-нибудь продержался”, – пишет газета.