23 October 2012 - 07:55 AMT
Մեկնարկել է Հայաստանի արտգործնախարարի այցը լատինաամերիկյան երկրներ: Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Մեխիկոյում հանդիպում է ունեցել իր գործընկերոջ` արտաքին հարաբերությունների քարտուղար Պատրիսիա Էսպինոսայի հետ և տարակուսանք է հայտնեց անցյալ տարի Մեքսիկայի նախորդ գումարման խորհրդարանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ իրականությունը խեղաթյուրող բանաձևերի ընդունման կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ այդ բանաձևերը կոպտորեն հակասում են միջազգային հանրության դիրքորոշմանը, որը բազմիցս արտահայտվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահ երկրների ղեկավարների կողմից, վնաս են հասցնում կարգավորման գործընթացին և տարածաշրջանային անվտանգությանը, բացասաբար են ազդում նաև հայ-մեքսիկական հարաբերությունների վրա, հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Արտգործնախարարը նաև ընդգծեց, որ կիսում է մեքսիկացի մարդու իրավունքների պաշտպանների տեսակետը, որ Մեխիկոյում այսպես կոչված Խոջալուի հուշարձանի տեղադրումը վիրավորանք է ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակի հանդեպ, համամիտ է նաև ոչ միայն Մեքսիկայում, այլև նաև աշխարհով մեկ հնչած արձագանքներին՝ Մեքսիկայի մայրաքաղաքում Ադրբեջանի նախկին նախագահի արձանի տեղադրման կապակցությամբ: Նախարար Պատրիսիա Էսպինոսան բացատրություններ և պարզաբանումներ տվեց այս կապակցությամբ՝ նշելով, որ այդ ամենը բացասական արձագանք է ստացել Մեքսիկայի հանրային կարծիքի կողմից:
Նախարար Նալբանդյանն իր մեքսիկացի գործընկերոջն ներկայացրեց արցախյան հիմնախնդրի բանակցային գործընթացը՝ ընդգծելով, որ չնայած Հայաստանի և ի դեմս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ միջազգային հանրության, հարցի խաղաղ լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող ջանքերի, Ադրբեջանի ղեկավարությունն իր ապակառուցողական, սադրիչ և տարրական բանականությանը հակասող քայլերով ամեն ինչ անում է բանակցությունները փակուղի մտցնելու և տապալելու համար: Այս ենթատեքստում Պատրիսիա Էսպինոսան վերահաստատեց Մեքսիկայի կառավարության լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ներկայացված առաջարկությունների հիման վրա ղարաբաղյան հիմնահարցը բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու վերաբերյալ:
Բանակցությունների օրակարգում էին նաև միջազգային կազմակերպություններում փոխգործակցության սերտացմանն առնչվող հարցերը:
Հանդիպումից հետո Էդվարդ Նալբանդյանն ու Պատրիսիա Էսպինոսան ստորագրեցին «Արտգործնախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնելու վերաբերյալ հուշագիրը»:

Находящийся с визитом в Мексике министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился со своим мексиканским коллегой Патрисией Эспиносой, сообщает пресс-служба МИД РА. В ходе встречи секретарь по внешним отношениям Мексики и глава МИД Армении перспективы развития двусторонних отношений и договорились о расширении двустороннего договорно-правового поля. Они выразили уверенность, что открытие посольства Армении в Мехико будет способствовать укреплению и углублению отношений.
Эдвард Налбандян выразил недоумение принятием парламентом Мексики в прошлом году резолюции, искажающей суть карабахского конфликта, и подчеркнул, что эта резолюция противоречит позиции международного сообщества, которое не раз выражали президенты стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, отрицательно влияет на процесс урегулирования карабахского конфликта и на армяно-мексиканские отношения.
Глава армянского внешнеполитического ведомства также отметил, что разделяет мнение мексиканских правозащитников о том, что установка так называемого памятника Ходжалу в Мехико является оскорблением памяти жертв геноцидов, а также согласен со звучащим не только в Мексике, но и по всему миру недовольством по поводу установления в мексиканской столице памятника бывшему президенту Азербайджана.
Он также представил непосредственно процесс урегулирования карабахской проблемы, подчеркнув, что, несмотря на усилия Армении и мирового сообщества в лице МГ ОБСЕ по мирному решению вопроса, руководство Азербайджана своими неконструктивными, провокационными и противоречащими простой логике шагами делает все для провала переговоров. В этом контексте Патрисия Эспиноса заявила, что правительство Мексики полностью поддерживает исключительно мирное урегулирование конфликта на основе предложений Минской группы ОБСЕ.
После встречи Эдвард Налбандян и Патрисия Эспиноса подписали “Меморандум о проведении политических консультаций между Министерствами иностранных дел”.