23 October 2012 - 08:58 AMT
Հոկտեմբերի 23-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ բնակավայրի մոտակայքում:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացվել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկի (Լեհաստան) գլխավորությամբ և իր դաշտային օգնական Իրժի Աբերլեի (Չեխիա) մասնակցությամբ:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնականներ Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա) և Ուիլյամ Պրայորը (Մեծ Բրիտանիա):

23 October 2012 - 08:50 AMT
23 октября, согласно ранее достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики договоренности, миссия ОБСЕ провела плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана вблизи населенного пункта Талиш Мартакертского района НКР, сообщает пресс-служба МИД НКР.
Наблюдение с территории НКР было осуществлено под руководством личного представителя действующего председателя (ЛПДП) ОБСЕ посла Анджея Каспршика (Польша) с участием его полевого помощника Иржи Аберле (Чехия).
С противоположной стороны мониторинг провели полевые помощники ЛПДП ОБСЕ Христо Христов (Болгария) и Уильям Прайор (Великобритания).