23 Հոկտեմբեր 2012 - 10:17 AMT
«Թուրքիան ծանր վիճակում է. քաղաքական ծրագրերը փակուղի են մտել: Ասադին հեռացնել չստացվեց, հիմա կամ պետք է հրաժարվի իր մտադրություններից, կամ ռազմական միջամտության դիմի», – այսօր ասուլիսի ժամանակ ասաց Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Նրա խոսքով` Թուրքիան ընտրել է երկրորդ տարբերակը: Բայց քանի որ վերջին հարցումները ցույց տվեցին, որ բնակչության 74 տոկոսը դեմ է ռազմական գործողություններին, իսկ Էրդողանը պոպուլիստ գործիչ է, հիմա պայմանների նախապատրաստման փուլն է: Էրդողանը, քրդական գործոնն օգտագործելով, պիտի կարողանա համոզել, որ Սիրայից վտանգ է սպառնում::
Ռազմական գործողությունները սկսվեու դեպքում, ըստ Ռուբեն Սաֆրաստյանի, կզարգանան հետևյալ կերպ` Թուրքիան մի քանի տասնյակ կմ կմտնի Սիրիայի տարածք և կփորձի բուֆերային գոտի ստեղծել:
Հայաբնակ Հալեպը գտնվում է սահմանից 50-60 կմ վրա և այս առումով զարգացումները մտահոգիչ են:
«Առայժմ Հալեպի համար պայքարն ավարտվել է: Ապստամբներն այլևս մեծածավալ գործողությունների հնարավորություն չունեն, անցել են ահաբեկչական փոքր գործողությունների», – նշեց Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Նրա խոսքով՝ Սիրիայում իրավիճակը հիմա կայուն է, որովհետև հավասարակշռություն է հաստատվել Ասադի և ապստամբների ուժերի միջև: Այս վիճակը կարող է պահպանվել մինչև 2 տարի, եթե հաշվի առնենք նաև, որ Ասադին հաջողվել է պահպանել վերնախավի, բնակչության մեծ մասի, նույնիսկ՝ սունիների համակրանքը:

«Турция сейчас находится в тяжелой ситуации, ее политические программы зашли в тупик. Пока не удается сместить президента Сирии Башара Асада и сейчас Турция должна или отказаться от своих намерений, или прибегнуть к военному вмешательству», – заявил сегодня на пресс-конференции в Ереване директор Института востоковедения НАН РА Рубен Сафрастян.
По его словам, Турция использует второй вариант. Но так как последние опросы показали, что 74% населения страны против военных действий, а премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган – популистский деятель, сейчас идет подготовка подходящих условий. Эрдоган, используя курдский фактор, должен убедить, что от Сирии исходит серьезная угроза. Как отметил Рубен Сафрастян, в случае начала боевых действий ситуация будет развиваться следующим образом: Турция на несколько километров продвинется вглубь Сирии и попытается создать буферную зону. Алеппо, где проживает крупная армянская община, находится на расстоянии 50-60 километров от границы, и в этом плане возможные действия Турции вызывают обеспокоенность.
“Сейчас для Алеппо борьба окончена. У повстанцев там нет больше возможности крупномасштабных боевых действий, и она перешли к более мелким террористическим действиям”, – отметил эксперт.
По его словам, сейчас ситуация в Сирии стабильная, так как установлено равновесие между повстанческими и правительственными силами. “Эта ситуация может сохраняться на протяжении 2 лет, если учесть, что Асаду удалось сохранить симпатии сирийской элиты, большей части населения и даже суннитов”, – сказал Рубен Сафрастян.