23 October 2012 - 12:24 AMT
6 սկինհեդներ Մոսկվայում մեղավոր են ճանաչվել մի շարք սպանությունների մեջ, այդ թվում` Հայաստանի քաղաքացու
Մոսկվայի քաղաքային դատարանում երդվյալ ատենակալները 6 սկինհեդներին մեղավոր են ճանաչել ազգային ատելության հողի վրա կատարած մի շարք հարձակումների և սպանությունների մեջ, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
7-րդ մեղադրյալ Ստեպան Կուզմինին երդվյալ ատենակալները միաձայն արդարացրել են` նրան մահափորձի մեջ մեղադրելը համարելով չապացուցված:
Ամբաստանյալներից չորսը` Ալեքսանդր Կիչուտկինը, Վլադիմիր Բելյակովը, Ալեքսեյ Կիսելյովը և Վլադիմիր Ստեպանովը, հանցագործության կատարման պահին անչափահաս են եղել, ուստի դատարանը չի կարող նրանց պատժի ժամկետ նշանակել, որը գերազանցում է 10-ամյա ազատազրկումը:
Հետաքննության նյութերի համաձայն, մեղադրյալներն առաջին սպանությունը կատարել են 2009-ի հոկտեմբերին` «Բելյաևո» մետրոյի կայարանի մոտ հարձակվելով Հայաստանի քաղաքացու վրա: Նրան բազմաթիվ հարվածներ են հասցրել ձեռքերով ու ոտքերով և 11 հարվածներ` դանակով: Տուժածն արնահոսությունից մահացել է:
2010-ի մարտին սկինհեդները գնացքում հարձակվել են ասիական արտաքին ունեցող տղամարդու վրա: Նրանք վերջինիս ծեծել են, դանակով հարվածել գլխի, պարանոցի, մեջքի շրջանում, որից հետո թաքնվել են հանցագործության վայրից:
2010-ի ապրիլին մեղադրյալները հանդիպել են «Կոնկովո» մետրոյի կայարանի մոտ և հարձակվել արաբական երկրներից եկվորի վրա` նրան սպանելու մտադրությամբ: Նրանք իրենց զոհին դանակով հասցրել են շուրջ 27 հարված, սակայն տուժածին հաջողվել է փախչել և փրկվել ժամանակին ցուցաբերված բժշկական օգնության շնորհիվ:

23 October 2012 - 11:40 AMT
Присяжные в Мосгорсуде признали шестерых скинхедов виновными в серии нападений и убийств на почве национальной ненависти, сообщает РИА Новости.
При этом седьмого подсудимого Степана Кузьмина присяжные единогласно оправдали, посчитав его обвинение в покушении на убийство недоказанным.
Четверо из подсудимых – Александр Кичуткин, Владимир Беляков, Алексей Киселев и Владимир Степанов – на момент совершения преступления были несовершеннолетними, поэтому суд не сможет назначить им срок наказания, превышающий десятилетнее лишение свободы.
При этом Кичуткин и Емельян Николаев ранее уже были осуждены по статье 105 УК РФ (убийство). По новому уголовному делу они обвиняются по нескольким статьям УК РФ – убийстве, покушении на убийство, хулиганстве, грабеже. Дата приговора пока не назначена.
Согласно версии обвинения, подсудимые заранее встречались около станций метро или остановок электричек, а затем выбирали объект нападения.
Первое убийство, согласно материалам следствия, подсудимые совершили в октябре 2009 года, напав возле станции метро "Беляево" на гражданина Армении. Ему были нанесены многочисленные удары руками и ногами и затем не менее 11 ударов ножом. От массивной кровопотери потерпевший скончался. У него была похищена спортивная сумка и 4 тысячи рублей.
В марте 2010 года подсудимые в электричке на перегоне между станциями "Вешняки" и "Плющево" напали на мужчину имеющего, по их мнению, явные внешние признаки представителя азиатской народности. Один из них распылил ему в лицо газовый баллончик, затем потерпевшего избили, нанесли три ножевых ранения в область головы, шеи и спины, после чего нападавшие скрылись с места преступления.
В апреле 2010 года обвиняемые встретились возле станции метро "Коньково" и напали на выходца из арабских стран с намерением убить его. По данным обвинения, они нанесли своей жертве не менее 27 ножевых ударов, однако пострадавшему удалось вырваться и убежать. Его удалось спасти благодаря вовремя оказанной медицинской помощи.