Հայաստանի խորհրդարանը հոկտեմբերի 24-ին 98 «կողմ» ձայներով ընդունել է օրինագիծ «Պետական տուրքերի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին: Ուղղումների համաձայն, այսուհետև Հայաստանում չեղյալ կհայտարարվեն Հայաստան մուտքի արտոնագրի երկարացման և ժամանակավոր բնակության համար փաստաթղթեր ստանալու տուրքերն այն երկրների հայազգի քաղաքացիների համար, որտեղ ստեղծվել է արտակարգ իրավիճակ, որը սպառնում է կյանքին և առողջությանը:
Հայաստանում մուտքի արտոնագրի երկարացումը մեկ մարդու համար արժի օրական 500 դրամ (շուրջ 1.2 դոլար): Հայաստանում ժամանակավոր կացության համար փաստաթղթեր ստանալն արժի 105-150 հազար դրամ (250-370 դոլար):
Օրինագծի քննարկման ժամանակ Հայաստանի սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հաղորդել է, որ տվյալ պահին Հայաստանում գտնվում են Սիրիայից ժամանած շուրջ 5000 հայեր, որոնց 70 տոկոսը չունեն ՀՀ քաղաքացիություն: Այդ մարդկանց մոտ հաճախ խնդիրներ են առաջանում մուտքի արտոնագիրը երկարացնելու և ժամանակավոր բնակության փաստաթղթեր ստանալու հետ կապված:

Парламент Армении 24 октября 98 голосами «за» принял законопроект о внесении изменений в закон «О государственных пошлинах». Согласно поправкам, отныне в Армении будут отменены пошлины на продление въездных виз в Армению и получение документов на временное проживание для граждан армянской национальности тех стран, где создалась чрезвычайная ситуация, угрожающая жизни и здоровью.
Продление визы в Армении обходится одному человеку в 500 драмов (примерно $1,2 доллара) за один день. А получение документов на временное проживание в Армении обходится в 105-150 тысяч драмов (250-370 долларов).
Во время обсуждения законопроекта министр Диаспоры Армении Грануш Акопян сообщила, что на данный момент в Армении находятся около 5000 приехавших из Сирии армян, 70% из которых не имеют гражданства РА. И у этих людей часто возникают проблемы с продлением въездных виз и получением документов на временное проживание.