24 Հոկտեմբեր 2012 - 09:34 AMT
ՀԲ և ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 24-25 Երևանում անցնում է «Հայաստանի ու Մոլդովայի սոցիալական ներդրումների հիմնադրամների զարգացման հեռանկարները» խորագրով երկօրոյա խորհրդաժողովը: Միջոցառմանը մասնակցում են պաշտոնյաներ Հայաստանից ու Մոլդովայից, պրակտիկ մասնագետներ Վրաստանից, Ուկրաինայից, Ռուսաստանից, փորձագետներ դոնոր կազմակերպություններից:
Ինչպես ողջույնի խոսքում նշեց ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը, հիմնադրամի գործունեությունը տարիներ շարունակ ուղղված է եղել մարզերի բարեկեցության բարձրացմանը, մասնավորապես, վերանորոգվել է մոտ 100 դպրոց ու մանկապարտեզ, վերականգնվել է ջրամատակարարումը, տրամադրվել են այլ որակյալ և անհրաժեշտ ծառայություններ, այդ թվում և ապակենտրոցաման գծով: «ՀՀ կառավարությունը բարձր է գնահատում Հիմնադրամի աշխատանքն ու նույն արդյունավետությունն է ակնկալում հետագա ծրագրերի իրագործման ժամանակ»,-ասել է նա:
Իր հերթին Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան Միշել Հափին հայտնել է, որ 17 տարվա ընթացքում հիմնադրամը մոտ 83 մլն դոլար է հատկացրել երեք ծրագրերի համար: Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում իրագործվում է արդեն ծրագրի երրորդ փուլը, որը կավարտվի 2014թ. հունիսին: ՀԲ ներկայացուցիչը կարևորեց այն, որ ծրագիրը թույլ է տալիս հաղթահարել աղքաությունը Հայաստանի համայնքներում աշխատատեղերի ստեղծման հաշվին, առավել ևս, որ հիմնադրամի համայնքահեն ծրագրարեի շահառուներ են դարձել 850 համայնքներ:
Հայաստանի և Մոլդովայի Սոցիալական ներդրումային հիմնադրամների ղեկավարներ Աշոտ Կիրակոսյանը Բորիս Պոպոդյուկը կարևորել են տեղեկատվության փոխանակումն ու աշխատանքի փորձի փոխանակումը մշակելու համար նոր նախագծերի իրականացման ռազմավարությունը՝ նոր մեթոդների ու աշխատանքի նոր մոդելների կիրառմամբ:

По инициативе Всемирного банка и правительства Армении, 24-25 октября в Ереване проходит семинар на тему «Перспективы развития социальных инвестиционных фондов Армении и Молдовы». В мероприятии принимают участие официальные лица Армении и Молдовы, а также эксперты из Грузии, Украины, России и иных организаций-доноров.
Как отметил в своей приветственной речи вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворкян, работа Фонд на протяжении многих лет была направлена на повышение благосостояния в отдельных областях республики, в частности, было отремонтировано более сотни школ и детсадов, восстановлено водоснабжение, были предоставлены иные качественны и необходимые услуги, в том числе и по линии децентрализации. «Правительство Армении высоко оценивает работу Фонда и ожидает столь же эффективную реализацию дальнейших программ в республике», – подчеркнул он.
В свою очередь глава Ереванского офиса Всемирного банка Жан-Мишел Аппи сообщил, что в течение 17 лет на работы Фонда было выделено в целом 83 млн долларов по трем программам. На сегодняшний день в Армении реализуется уже третий этап программы, который будет завершен в июне 2014 года. Представитель ВБ выделил важность того, что программы Фонда позволяют преодолеть бедность в общинах Армении за счет создания рабочих мест, тем более что бенефициариями микропрограмм Фонда стали 850 армянских общин.
Руководители Социальных инвестиционных фондов Армении Ашот Киракосян и Молдовы Борис Поподюк придали важность обмену информации и опыта работы Фонда в других странах в рамках проходящего семинара с целью разработки стратегии для реализации новых проектов с использованием иных подходов и моделей работы.