Մինչ տարեվերջ Հայաստանի ու Ադրբեջանի հասարակությունների մերձեցման մարդասիրական նախաձեռնության շրջանակներում նպատակ ունենալով նպաստել ղարաբաղյան կարգավորմանը, նախատեսվում է Ռուսաստանի մայրաքաղաքում հանդիպում անցկացնել Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԶԼՄ-ների ղեկավարների միջև»: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ-ում Հայաստանի նախկին դեսպան, ԱՊՀ Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի ղեկավար Արմեն Սմբատյանը, հայտնում է «ԱՊԱ» գործակալությունը:
Ըստ նրա, նման հանդիպումները «նպաստում են երկու երկրների հասարակությունների մերձեցմանը»: «Կաշխատենք, որպեսզի հանդիպումը կայանա մինչև տարեվերջ: Մեր նպատակն է կազմակերպել ԶԼՄ-ների ղեկավարների հանդիպումը, որպեսզի նրանք առավել շատ տեղեկատվություն ստանան: Նրանք առավել մոտ են հանրությանը: Մենք պետք է աջակցենք վստահության մթնոլորտի ձևավորմանը երկու երկրների հասարակական շրջանակներում»:
Վերջին նման հանդիպումը տեղի է ունեցել հունիսի 4-ին Մոսկվայի «Ռոսիյսկայա գազետա» թերթի խմբագրությունում: Հանդիպումները կազմակերպվում են ՌԴ նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության գծով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյի նախաձեռնությամբ:

24 October 2012 - 09:41 AMT
До конца этого года в рамках гуманитарной инициативы по сближению обществ Азербайджана и Армении с целью оказания поддержки урегулированию нагорно-карабахского конфликта планируется проведение встречи между руководителями СМИ двух стран в столице России. Об этом сообщил бывший посол Армении в России, руководитель Межгосударственного Фонда Гуманитарного Сотрудничества СНГ Армен Смбатян, передает АПА.
По его словам, в настоящее время проведение таких встреч «помогает сближению общественности двух стран»: «Постараемся, чтобы эта встреча состоялась до конца года. Наша цель организовать встречу руководителей СМИ, чтобы они получили больше информации. Они стоят ближе к обществу. Мы должны помочь формированию обстановки доверия в обществе двух стран».
Последняя такая встреча состоялась 4 июня в редакции «Российской газеты» в Москве. Встречи проводятся по инициативе спецпредставителя президента России по международному культурному сотрудничеству Михаила Швыдкого.