24 Հոկտեմբեր 2012 - 10:21 AMT
Քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը Սիրիայում կատարվող վերջին տագնապալի զարգացումները կապում է կոնկրետ ամսաթվի հետ. հոկտեմբերի 3-ին հրետանային արկեր ընկան թուրքական տարածքում, որին ի պատասխան Թուրքիան կրակ բացեց Սիրիայի ուղղությամբ: Ինչպես ասաց քաղաքագետը լրագրողների հետ հանդիպմանը, այդ զարգացումները շատ վաղուց հսկողությունից դուրս են եկել: Շաքարյանցի համար զարմանալի էր, որ այդ ամենից հետո Սիրիայի իշխանությունները շտապեցին ներողություն խնդրել Թուրքիայից:
Այդ տարածքը Սիրիայի և Թուրիքայի իշխող շրջանակների ջանքերով դարձել է յուրահատուկ համակենտրոնացման ճամբար: «Սիրիայում կատարվողը հակապետական դավադրություն է, որի մասնակիցներն են տարբեր պետություններ»,- ասաց Շաքարյանցը, նշելով, որ այս ամենից երևում է, որ Թուրքիայի և Սիրիայի պատերազմը պետք է թեժանա ու միայն թեժանա:
Այս հարցի շրջանակներում անդրադառնալով Ռուսաստան-Թուրքիա հարաբերություններին՝ քաղաքագետը հավաստեց, որ Թուրքիան Ռուսաստանի համար մրցակից չէ:

Политолог Сергей Шакарянц связывает последние развития в Сирии с конкретной датой: 3 октября артиллеристские снаряды упали на территорию Турции, в ответ на это она открыла огонь в направлении Сирии. Как сказал политолог во время встречи с журналистами, эти развития уже давно вышли из-под контроля. Шакарянца удивляет тот факт, что после всего случившегося власти Сирии поспешили попросить извинения у Турции.
Данная территория благодаря властным кругам Сирии и Турции стала своеобразным концлагерем.
“Происходящее в Сирии – это антигосударственный заговор, участники которого – различные государства”, – сказал Сергей Шакарянц, отметив, что из всего этого очевидно, что война между Сирией и Турцией разгорится с особой силой.
В рамках данного вопроса, говоря об отношениях между Россией и Турцией, политолог заверил, что Турция не может стать соперником России.