Չեխիայի խորհրդարանի հանձնաժողովի արձագանքը Հունգարիայից արտահանձնված և Բաքվում ներում շնորհված հայ սպայի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի վերաբերյալ բնորոշ է եվրոպական երկրների համար: Այդ մասին այսօր մամլո ասուլիսում ասել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը` մեկնաբանելով հոկտեմբերի 23-ին Չեխիայի խորհրդարանի միջազգային, պաշտպանության և անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի կողմից բանաձևի ընդունումը, որում արտահայտվում է խոր մտահոգություն և ափսոսանք Ադրբեջանի նախագահի կողմից հանցագործ Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու հետ կապված: «Հունգար ժողովուրդը և հասարակությունն իրենց շատ արժանավայել են պահել` բոլոր այդ ցույցերը, երթերը Հունգարիայի իշխանությունների արարքի դեմ ապացուցում են դա: Բայց կհետևե՞ն արդյոք չեխական բանաձևին նման բանաձևեր այլ եվրոպական երկրներում, դժվար է ասել»,- նշել է նա և հավելել, որ Սաֆարովի արտահանձնմանն այլ կերպ, քան, օրինակ, Չեխիան, վերաբերվելու համար, պետք է լինել Ադրբեջան:
Միևնույն ժամանակ Իսկանդարյանը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը կմեկնի Փարիզ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպմանը, և ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը կշարունակվի: 1992-ից ի վեր սպանվել է ոչ միայն Գուրգեն Մարգարյանը, բայց դա ոչ մի կերպ չի ազդել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքի կամ բանակցային գործընթացի վրա: Գործընթացը պետք է շարունակվի, այն շատ բարդ է, որովհտեև երկրների միջև ոչ մի կապ չկա: Ուղղակի Սաֆարովի գործը առիթ հանդիսացավ, որպեսզի խոսեն այն մասին, թե մենք ում հետ գործ ունենք»,- ասել է նա:

25 Октябрь 2012 - 08:32 AMT
Политолог: Чтобы относиться к экстрадиции Сафарова иначе, чем, например, Чехия, нужно быть Азербайджаном
Реакция комитета парламента Чехии на экстрадицию из Венгрии и помилование в Баку убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова типична для европейских стран. Об этом сегодня на пресс-конференции сказал директор Института “Кавказ”, политолог Александр Искандарян, комментируя принятие 23 октября комитетом по международным делам, обороне и безопасности парламента Чехии резолюцию, в которой выражает глубокую обеспокоенность и сожаление поводу помилования президентом Азербайджана осужденного в Венгрии преступника Рамиля Сафарова. “Сам венгерский народ, венгерское общество повело себя чрезвычайно достойно – все эти митинги, шествия, петиции против поступка властей Венгрии доказывают это. Но последуют ли за чешской резолюцией подобные резолюции в других европейских странах и на более высоком уровне, трудно предсказать”,- заметил он, добавив, что для того, чтобы относиться к экстрадиции Сафарова иначе, чем, например, Чехия, нужно быть Азербайджаном.
В то же время Искандарян выразил мнение, что министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян поедет в Париж на встречу с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым, и процесс переговоров по урегулированию нагорно-карабахского конфликта продолжится. “А продвижения вряд ли пока следует ожидать, хотя этого не ожидалось и до экстрадиции Сафарова. С 1992 года был убит не только Гурген Маргарян, но это никак не повлияло на процесс переговоров или работу Минской группы ОБСЕ. Процесс должен продолжаться, он очень сложный, потому что между странами нет каких-либо контактов. Просто дело Сафарова стало еще одним поводом для того, чтобы поговорить о том, с кем мы имеем дело”,- заключил он.