25 Հոկտեմբեր 2012 - 10:05 AMT
Եթե «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը թեկնածու չառաջադրի նախագահական ընտրություններում, դրանց արդյունքը չափազանց կանխատեսելի կլինի: Այդ մասին այսօր մամլո ասուլիսում հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: «Գալիք ընտրություններում ամենակարևոր ինտրիգը ԲՀԿ կողմից սեփական թեկնածուի առաջադրումն է: Բավական լուրջ ճնշում կա թե Գագիկ Ծառուկյանի, թե Վարդան Օսկանյանի, թե կուսակցության այլ անդամների վրա: Բայց հազիվ թե Ծառուկյանին հաջողվի «կոտրել», քանի որ գրեթե նույնը տեղի է ունեցել խորհրդարանական ընտրություններից առաջ»,- նշել է նա:
Իսկանդարյանը նշել է, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը երկու տարբերակ ունի: «Առաջին դեպքում ԲՀԿ-ն կառաջադրի իր թեկնածուին, իսկ այն կարող է տարբեր լինել, թեև ես ամենահավանականը համարում են Ծառուկյանի թեկնածությունը: Երկրորդ դեպքում «Բարգավաճ Հայաստանը» կաջակցի ՀՀԿ-ին, բայց այս դեպքում իրավիճակը չափազանց կանխատեսելի կլինի: Այլ այընտրանքային թեկնածուի, ով իսկապես կարող է մրցել Սերժ Սարգսյանի հետ և տեսականորեն կկարողանա հավակնել ձայների 40 տոկոսին, ես չեմ տեսնում»,- ասել է նա և հավելել, որ թեկնածուների առաջադրման գործընթացը դեռ շարունակվում է:
Քաղաքագետի խոսքով, Հանրապետական կուսակցության նպատակն է ևս մեկ համաձայնություն ԲՀԿ-ի հետ, որպեսզի վերջինը չառաջադրի իր թեկնածուին: «Իհարկե, կա ևս մեկ քաղաքական ուժ, որի հետ համագործակցությունը ավելի քիչ հավանական է` ՀԱԿ-ը: Բանն այն է, որ ՀԱԿ-ը միայնակ չի կարող մրցակցել ՀՀԿ-ի հետ, և Կոնգրեսի համար շահավետ կլինի, որպեսզի լինի մեկ լուրջ թեկնածու, որը կարող է մրցակցել ՀՀԿ-ի հետ»:

Если партия “Процветающая Армения” не выдвинет кандидата на президентских выборах в Армении, их результат будет слишком предсказуемым. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил директор Института “Кавказ”, политолог Александр Искандарян. “Самая важная интрига на предстоящих выборах – вопрос выдвижения ППА собственного кандидата. Есть достаточно серьезное давление и на Гагика Царукяна, и на Вардана Осканяна, и на других членов партии. Но вряд ли Царукяна удастся сломать, так как практически то же самое происходило перед парламентскими выборами”,- заметил он.
Искандарян подчеркнул, что у партии “Процветающая Армения” есть два варианта. “В первом случае ППА выдвинет своего кандидата, а он может быть разным, хотя самым вероятным я считаю Царукяна. Во втором случае “Процветающая Армения” поддержит Республиканскую партию Армении, но в этом случае ситуация будет слишком предсказуема. Другого альтернативного кандидата, который реально сможет конкурировать с Сержем Саргсяном, а РПА скорее всего выдвинет именно его, и теоретически сможет претендовать на 40% голосов, я не вижу”,- заметил он, добавив что процесс выдвижения кандидатов все еще продолжается.
По словам политолога, цель Республиканской партии – еще одно соглашение с ППА, чтобы последняя не выдвигала своего кандидата. “Есть, кончено, еще одна политическая сила, сотрудничество с которой еще менее вероятно, – АНК. Дело в том, что АНК в одиночку не сможет конкурировать с РПА, и для Конгресса будет выгодно, чтобы был один серьезный кандидат, который сможет соперничать с РПА”.