Քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցի կարծիքով՝ Թուրքիան չունի այնքան ռեսուրս, որ կարողանա Իրանի դեմ ինչ-որ գործողություն իրականացնել: Կարելի է ասել, որ Թուրքիան իր թե քաղաքական, թե տնտեսական ռեսուրսներով ոչինչ է Իրանի համեմատ: Այս մասին քաղաքագետն ասել է լրագրողներին:
Ըստ քաղաքագետի՝ Իրան-Թուքիա ուղղությամբ հսկողությունը ծայրաստիճան լարված է, ինչից էլ Թուրքիան վախենում է, և դժվար թե այդ երկրների միջև պատերազմ լինի:
«Իրանը մի քանի անգամ սպառնացել է Թուրքիային: Վերջին սպառնալիքն այն էր, երբ Իրանը հայտարարեց, որ տարածաշրջանի մյուս հարցերում իրենք համաձայնեցված կգործեն Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ: Սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ ակնհայտ սպառնալիք՝ ուղղված Թուրքիային»,-ասաց Շաքարյանցը՝ հավելելով, որ Իրանն ու Ռուսաստանն անում են ամեն ինչ, որպեսզի Թուրքիան չփորձի որևէ հեղափոխական խաղ խաղալ այդ ուղղություններով:
«Դե իսկ Իրան-Ռուսաստան-Թուրքիա «խաղում» Հայաստանը պետք է դառնա ինքնուրույն խաղացող»,-նշեց Սերգեյ Շաքարյանցը:

Политолог Сергей Шакарянц считает, что у Турции недостаточно ресурсов для начала осуществления деятельности против Ирана. Можно сказать, Турция – ничто по сравнению с Ираном, как по политическим, так и по экономическим ресурсам. Об этом политолог сказал во время встречи с журналистами.
По словам Шакарянца, контроль в направлении Иран-Турция крайне напряжен, чего Турция и боится, и между этими странами войны не будет.
“Иран несколько раз угрожал Турции. Последней угрозой было то, что Иран заявил, что в остальных региональных вопросах он будет действовать согласованно вместе с Россией и Китаем. Это не что иное, как очевидная угроза в адрес Турции”, – сказал Шакарянц, добавив, что Иран и Россия делают все возможное, чтобы Турция не попыталась сыграть какую-либо революционную игру в этом направлении.
“Ну а в “игре” Иран-Россия-Турция Армения должна стать самостоятельным игроком”, – сказал Сергей Шакарянц.