26 Հոկտեմբեր 2012 - 08:21 AMT
Հայաստանում գիտությունն ավելի արդյունավետ է, քան տնտեսությունը: Այս մասին մամուլի ասուլիսին հայտարարեց Գիտության և առաջատար տեխնոլոգիաների ազգային հիմնադրամի տնօրեն Հարություն Կարապետյանը: Նրա խոսքով, այն գումարները, որոնք պետական բյուջեից տրամադրվում են կրթությանը, կարելի է օգտագործել հնգապատիկ շատ նախագծերի վրա:
Հիմնադրամն այս տարի նշում է իր հիմնադրման 15-ամյակը և այդ ընթացքում կատարել է 5 մլն դոլարի ծրագրեր: Գումարի մեծ մասը` 4.5 մլն-ը, դրամաշնորհներ են, որոնք ստացվել են ԱՄՆ քաղաքացիական հետազոտությունների և մշակումների հիմնադրամի կողմից: Հիմնադրամը նաև համագործակցում է պետական սեկտորի հետ:

26 Октябрь 2012 - 14:16 AMT
В Армении наука более эффективна, чем экономика. Об этом 26 октября во время встречи с журналистами сказал директор Национального фонда науки и передовых технологий Арутюн Карапетян. По его словам, средства предоставляемые госбюджетом на образование, можно использовать на реализацию большего количества программ.
Национальный фонд науки и передовых технологий в этом году отмечает свое 15-летие. В течение этого времени фонд реализовал программы на сумму 5 млн долларов. Большая часть средств – 4,5 млн – гранты, которые были получены от Фонда политических исследований и разработок США. Национальный фонд науки и передовых технологий сотрудничает и с государственным сектором.