26 Հոկտեմբեր 2012 - 10:30 AMT
Նոյեմբեր ամսին «Արմենիա» հեռուստաընկերության եթերում կհայտնվի նոր նախագիծ, որը կոչվում է «Հայաստանի ձայնը»:
Այն հեռուստաընկերության և Talpa Media ընկերության համատեղ արտադրանքն է: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց նախագծի գործադիր պրոդյուսեր Իրինա Վարդանյանը:
Թիմերի ձևավորման գործընթացի յուրահատկությունը կայանում է նրանում, որ «մարզիչները» ընտրությունը կատարում են առանց մասնակիցներին տեսնելու` լսելով և գնահատելով միայն ձայնը: Մարզիչների թվում են երգիչներ Թաթա Սիմոնյանը, Արտո Թունջբոյաջյանը, Սոնան և Սոֆի Մխեյանը:
The Voice -ի ձևաչափը մշակվել է hոլանդացի մեդիա – գործարար Ջոն դե Մոլին պատկանող Talpa Media ընկերության կողմից: Նախագիծը հաջողությամբ իրագործվել է և այժմ էլ պատրաստվում է հեռարձակման աշխարհի 45 երկրներում:
Վերջերս նախագիծն իրականանում է նաև Ռուսաստանի Առաջին ալիքը:
Ասուլիսի ընթացքում ներկայացվեց «Հայաստանի Ձայնը» երաժշտական նախագծի ձևաչափը, փուլերը և ընթացիկ աշխատանքները:
Արդեն ավարտվել է մրցույթի նախընտրական փուլը, որտեղ մասնակիցները երգել են «ա կապելա»: Լսումների արդյունքում ընտրվել են լավագույն ձայն ունեցող մասնակիցները, ովքեր անցել են հաջորդ` «Կույր լսումներ» փուլ: Ըստ The Voice նախագծի կանոնների նախընտրական փուլը եթեր չի հեռարձակվում, քանի որ մարզիչները նախապես չպետք է տեսնեն և ճանաչեն մասնակիցներին: Նախագծի երաժշտական պրոդյուսեր Հայկոն նշեց, որ նախնական լսումների մասնակիցների որակը բավական բարձր է:
«Կույր լսումների» արդյունքում ձևավորվում է 4 թիմ, բաղկացած 12-ական մասնակցից, նրանց միջև էլ կշարունակվի հետագա պայքարը:

В ноябре текущего года в эфире телекомпании “Армения” выйдет новый проект под названием “Голос Армении”. Это совместный продукт телекомпании и компании “Talpa Media”. Об этом 26 октября во время пресс-конференции сказала исполнительный продюсер проекта Ирина Варданян.
Особенность процесса формирования команд состоит в том, что “тренеры” совершают выбор, не видя участников, лишь слыша и оценивая их голоса. В числе “тренеров” – Тата Симонян, Арто Тунджбояджян, Сона и Софи Мхеян.
Формат “The Voice” разработан компанией “Talpa Media”, принадлежащей голландскому медиа-предпринимателю Джону де Молу. В Армении проект удачно реализован, и в настоящее время он готовится к трансляции в 45 странах мира. Недавно проект был запущен и на Первом канале России.
В ходе пресс-конференции были представлены формат, этапы и проводимые работы по проекту “Голос Армении”.
Уже стартовал подготовительный этап конкурса, в котором участники поют “Акапелла”. В результате слушаний лучшие участники проходят во второй тур под названием “Слушания вслепую”.
Согласно правилам проекта “The Voice”, отборочные этапы не транслируются по телевидению, поскольку “тренеры” не должны знать участников в лицо. Музыкальный продюсер проекта – певец Айко отметил, что участники предварительного слушания были достаточно сильными. В результате “слушаний вслепую” формируется 4 команды, состоящие из 12 участников, между ними и будет продолжена дальнейшая борьба.