Համոզված եմ, որ ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում հաղթանակ տոնելու է Բարաք Օբաման: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը` հավելելով, որ «դեմոկրատներին այդ հաղթանակը դժվարությամբ կտրվի»:
Շիրինյանն ավելացրեց, որ դեմոկրատների հաղթանակը Հայաստանի համար ձեռնտու է, քանի որ վերջիններս Ռուսաստանին չեն դիտում որպես համար առաջին թշնամի և Իրանի դեմ շատ խիստ քաղաքականություն չեն վարում:
«Դեմոկրատների հաղթանակի դեպքում «լողալու» մեր հնարավորությունները շատանում են»,- հավելեց նա: Մյուս կողմից նա փորձեց պատասխանել այն հարցին, թե ինչու ոչ Օբաման և ոչ էլ Միթ Ռոմնին չեն հանդիպել հայկական լոբբիստական կազմակերպությունների հետ:
«Կարծում եմ այստեղ երկու հնարավոր պատճառ կա. մոտենում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, և ոչ մեկը չի ցանկանում խոսել այդ մասին ու պատասխանատվություն վերցնել` ընդդեմ Թուրքիայի»,- պարզաբանեց քաղաքագետը: Ըստ նրա, երկրորդ պատճառն այն է, որ 1990-ական թվականներից հետո ԱՄՆ-ն ցանկանում էր Կովկասում ունենալ եվրոպական քաղաքականություն վարող երկիր, ու քանի որ այն եղավ Վրաստանը, ԱՄՆ-ի հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ սառեց:

27 Октябрь 2012 - 10:02 AMT
“Я убежден, что на президентских выборах в США непременно победит Барак Обама”, – сказал во время встречи с журналистами политолог Левон Ширинян, добавив, что “демократам эта победа дастся нелегко”.
Левон Ширинян добавил, что победа демократов весьма выгодна для Армении, поскольку они не видят в России врага номер один, и не ведут жесткую политику по отношению к Ирану. “В случае победы демократов наши возможности маневрирования увеличатся”, – сказал он.
С другой стороны он попытался ответить на вопрос о том, почему ни Обама, ни Митт Ромни не провели встреч с армянскими лоббистскими организациями.
“Думаю, здесь есть две возможные причины: приближается 100-летняя годовщина Геноцида армян, и ни один из них не хочет заговорить об этом и взять на себя ответственность – выступить против Турции”, – пояснил политолог. По его словам, вторая причина кроется в том, что после 1990-х гг. США желали видеть на Кавказе страну, придерживающуюся европейской политики, и, поскольку этой страной стала Грузия, интерес США к Армении постепенно остыл.