Հայաստանն ու Չինաստանը մտադիր են սերտ համագործակցել կինեմատոգրաֆիայի ոլորտում: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արթուր Պողոսյանը: «Այսօր առաջին անգամ տեղի կունենա Հայաստանում Չինաստանի մշակույթի օրերի պաշտոնական բացումը: Հունիսի 22-29-ը Չինաստանում առաջին անգամ անցկացված Հայաստանի մշակույթի օրերի շրջանակում ՀՀ և ՉԺՀ մշակույթի նախարարությունների միջև կնքվեց 2012-2016թթ. մշակութային համագործակցության պայմանագիր, ինչի արդյունքում էլ այսօրվանից կանցկացվեն պատասխան միջոցառումներ»,- նշեց նա` հավելելով, որ չինական պատվիրակությանը հետաքրքիր այցելություններ են սպասվում Հայաստանի պատմամշակութային հուշարձաններ:
Հայաստանում Չինաստանի դեսպան Թիան Չանչունն իր հերթին հավելեց, որ հայ-չինական բարեկամությունը 1992-ին է սկիզբ առել և տարեցտարի ջերմացել է: «Մենք գործադրելու ենք բոլոր ջանքերը, որպեսզի հայ և չինացի մշակույթի, արվեստի գործիչները սերտ կապեր հաստատեն, ճանաչեն միմյանց և համագործակցեն: Ինչ վերաբերում է կինեմատոգրաֆիային, ապա մոտ ժամանակներս կաշխատենք այն ուղղությամբ, որպեսզի հայկական և չինական ֆիլմերի փոխադարձ փառատոններ անցկացվեն»,- ասաց նա:
Հոկտեմբերի 26-31-ը Հայաստանում անցկացվում է Չինաստանի մշակույթի օրեր, որին մասնակցում է Չինաստանից ժամանած պատվիրակությունը: Մշակույթի օրերն իրականացվում են Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության մշակույթի նախարարության միջև 2012-2016 թթ. միջև ստորագրված մշակութային համագործակցության մասին ծրագրի շրջանակներում:

27 Октябрь 2012 - 10:52 AMT
Армения и Китай намерены сотрудничать в области кинематографии. Об этом 27 октября во время пресс-конференции в Ереване сказал заместитель министра культуры РА Артур Погосян. “Сегодня впервые состоится официальное открытие Дней культуры Китая в Армении. В рамках Дней Армении в Китае, которые состоялись с 22 по 29 июня, впервые министерства культуры РА и Китая подписали договор о культурном сотрудничестве на 2012-2016 гг., в результате чего, начиная с сегодняшнего дня, начнется проведение соответствующих мероприятий”, – отметил он, добавив, что китайской делегации предстоят интересные посещения историко-культурных памятников Армении.
Посол Китая в РА Тянь Чанчунь в свою очередь добавил, что начало армяно-китайской дружбы положено в 1992 году и эта дружба крепнет год от года. “Мы приложим все усилия, чтобы армянские и китайские деятели искусства и представители культуры установили тесные связи, узнали друг друга и сотрудничали друг с другом. Что касается кинематографии, то в ближайшее время мы будет работать в этом направлении, чтобы были проведены ответные фестивали армянских и китайских фильмов”, – сказал он.
С 26 по 31 октября в Армении будут проведены Дни культуры Китая. В театре имени Пароняна (27 октября), Театре юного зрителя (30 октября) в Ереване и театре имени Ачемяна в Гюмри (28 октября) выступит ансамбль “Хансен” из города Чжухай на южном берегу китайской провинции Гуандун. Дни культуры Китая проводятся совместно министерствами культуры двух стран и посольством КНР.