ԱՄՆ-նում ավարտվել է «դարի խարդախության» հետաքննությունը՝ հայաստանցին իրեն մեղավոր է ճանաչել: Գլխավոր գործող անձանցից մեկը հայաստանցի Դավիթ Միրզոյանը իրեն մեղավոր է ճանաչել դրամաշորթության, խարդախության և այլ հանցագործությունների մեջ, ասվում է Նյու Յորքի Հարավային շրջանի դատախազության կայքում:
Ըստ գերատեսչության, 2006-2010թթ. Դավիթ Միրզոյանը գլխավորեց խարդախների խմբավորումը, որը ԱՄՆ բյուջեից 163 մլն դոլար կարողացավ հափշտակել: Այդ գումարը փոխանցվել էր 118 կլինիկաների ծառայությունների դիմաց, որոնք իրականում գոյություն ունեին միայն թղթի վրա: Իրենց «աշխատանքի» դիմաց կուտակված հաշիվները հանցագործներն ուղարկել են պետական բուժապահովագրության Medicare հիմնադրամին:
2010թ. նոյեմբերին ԱՄՆ իշխանությունները հայտարարեցին, որ քրեական գործ են հարուցում 73 մարդու դեմ, որոնք կասկածվում են խարդախության մեջ, նրանց մեծ մասը հետագայում ձերբակալվեց: Պարզվեց, որ հանցավոր սխեմայի հեղինակներն հիմնականում հայաստանցիներ են, կային նաև ղազախստանցիներ, ուկրաինացիներ և ռուսաստանցիներ:
Իրենց մեքենայությունների համար նրանք օգտագործում էին իրական բժիշկների ու հիվանդների տվյալներ, որոնք ապօրինաբար էին ստանում: Վիրտուալ կլինիկաների ցանցը գտնվում էր 25 նահանգներում: Յուրաքանչյուրը գոյատևում էր մոտ երեք ամիս, հետո փակվում էր ու բացվում էր նորը;
Անմիջական ղեկավարությունը իրականցնում էր 44-ամյա օրենքով գող Արմեն Ղազարյանը (Պզո), որն արտագաղթել է ԱՄՆ 1996թ.: Որոշ տվյալներով, ԱՄՆ-ում Ղազարյանը ներկայացնում էր ԽՍՀՄ նախկին տարածքի ամենահեղինակավոր հանցավոր առաջնորդներից մեկին՝ Ասլան Ուսոյանին, որ ավելի հայտնի է Դեդ Խասան մականունով: Միրզոյանը ղեկավարում էր խմբավորման գործունեությունը Արևմտյան ափին:
Ղազարյանն ամբողջությամբ ճանաչեց իր մեղքը դեռ անցած տարվա աշնանը: Միրզոյանը նրա օրինակին հետևեց ուրբաթ օրը: Դատավճիռը կկայացվի եկող տարվա փետրվարին: Ըստ դատախազության, հանցավոր խմբավորման անդամին սպառնում է 75 տարվա ազատազրկում:

В США завершилось расследование громкого дела об одной из самых масштабных в истории страны афер с медицинскими страховками. Один из главных фигурантов – выходец из Армении Давид Мирзоян – признал себя виновным в вымогательстве, мошенничестве и других преступлениях, говорится на сайте прокуратуры Южного округа Нью-Йорка.
По данным ведомства, с 2006 по 2010 годы Мирзоян возглавлял группировку мошенников, которые получили из американского бюджета 163 млн долларов. Эти деньги были были выплачены за услуги 118 медицинских клиник, которые на самом деле существовали лишь на бумаге. Счета за свою "работу" мошенники направляли в фонд государственного медицинского страхования Medicare.
В ноябре 2010 года власти США объявили о возбуждении уголовных дел против 73 человек, подозреваемых в преступной афере. Большинство из них были позднее арестованы. Выяснилось, что создателями преступной схемы являлись в основном выходцы из Армении, а также Казахстана, Украины и России.
По данным прокуратуры, для своих махинаций со страховками они использовали данные реальных врачей и пациентов, которые также получали незаконно. Сеть "виртуальных" клиник находилась в 25 штатах. Каждая из них существовала не более трех месяцев, после чего ее закрывали и открывали новую.
Непосредственное руководство группой осуществлял 44-летний армянский вор в законе Армен Казарян (Пзо), эмигрировавший в США в 1996 году после неудавшегося покушения, уточняет "Коммерсант". По некоторым данным, в Штатах Казарян представлял интересы одного из самых влиятельных на территории бывшего СССР криминальных лидеров Аслана Усояна (известен по кличке Дед Хасан). Мирзоян курировал деятельность группировки на Западном побережье.
Казарян полностью признал свою вину еще осень прошлого года. Мирзоян последовал его примеру в минувшую пятницу. Приговор по его делу должен быть вынесен в начале февраля следующего года. По данным прокуратуры, участнику преступной группировки грозит до 75 лет лишения свободы.