29 Հոկտեմբեր 2012 - 10:29 AMT
Քաղաքագետ. Ոչինչ պետք չէ ակնկալել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումներից, քանի դեռ Արցախը բանակցային կողմ չէ
Կարևոր չէ, թե ինչ է ասվել Նալբանդյան- Մամեդյարով հանդիպման ժամանակ, կարևոր է, որ այդ հանդիպումը կայացավ, քանի որ նրանք հանդիպեցին Ադրբեջանի անպատասխանատու կեցվածքից հետո: Այսօր այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը: «Սա փորձություն էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և միջազգային հանրության համար»,-ասաց նա:
«Ոչինչ չպետք է ակնկալել՝ անկախ նրանից, թե որտեղ կհանդիպեն: Սու՞րճ կխմեն, թե՞ թեյ»,-հավելեց քաղաքագետը: Նա նաև նշեց, որ Հայաստանը ճիշտ արեց, որ դուրս չեկավ բանակցային գործընթացից:
Ըստ փորձագետի՝ սաֆարովյան դեպքերից հետո պարզ դարձավ, որ բանակցային մյուս կողմը բնավ էլ խաղաղության չի ձգտում: Քաղաքագետի ակնկալիքները արտգործնախարարների հանդիպումներից մեծ չեն, քանի դեռ Արցախը բանակցային կողմ չէ:

29 Октябрь 2012 - 11:47 AMT
Политолог: Пока Арцах не окажется за столом переговоров, бессмысленно ждать результатов от встречи глав МИД Армении и Азербайджана
Значимость встречи Налбандян-Мамедъяров заключалась не в том, с какими заявлениями выступят Эдвард Налбандян или Эльмар Мамедьяров, поскольку они встретились после безрассудного поведения Азербайджана в вопросе азербайджанского убийцы Рамиля Сафарова. А Азербайджан должен заплатить за то, что угрожает войной и демонстрирует подобное безрассудное поведение. Об этом 29 октября во время пресс-конференции сказал директор Центра региональных исследований, политолог Ричард Киракосян.
“Это было испытанием для Минской группы и международного сообщества”, – сказал он.
“От этой встречи не следует ничего ожидать. Независимо от того, где они встретятся, выпьют кофе или чай”, – добавил политолог.
Он также отметил, что Армения правильно поступила, что не вышла из переговорного процесса.
По словам эксперта, после сафаровских событий стало ясно, Азербайджан своими действиями не способствует достижению мира в отличие от Армении и Арцаха. Он сказал, что пока Арцах не окажется за столом переговоров, подобные встречи будут безрезультатны.