29 Հոկտեմբեր 2012 - 10:56 AMT
«ՌեԱնիմանիա» 4-րդ միջազգային կինոփառատոնի բոլոր ցուցադրությունների մուտքը կլինի ազատ, բացառությամբ բացման և փակման արարողությունների: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց փառատոնի հիմնադիր Վերժ Քասունին: Նրա խոսքով փառատոնն այս տարի միջոցները խնայում է, որպեսզի հաջորդ` 5-րդ փառատոնն ավելի գեղեցիկ կազմակերպվի: Հետևաբար «ՌեԱնիմանիան» այս տարի աչքի չի ընկնի մեծաքանակ հյուրերով, փոխարենը որակ ցույց կտա, խոստացավ Քասունին:
Փառատոնն այս տարի համագործակցում է «Հակոբ Կոջոյան» կրթահամալիրի, «Այբ» ավագ դպրոցի, Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանի, ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի, Հենրիկ Մալյանի անվան կինոդերասանի թատրոնի, Նարեկացի արվեստի միության հետ:
Այս տարի փառատոնում ներկայացված է 400 անիմացիա 42 երկրից: Ավանդական դարձած մրցութային ծրագրերին միացել է ևս մեկ` երաժշտական անվանակարգը:
Փառատոնն այս տարի կնշի ռուսական անիմացիայի 100-ամյակը, ինչպես նաև անիմացիայի հայ երախտավոր Վլադիմիր Մայիլյանին նվիրված ծրագիր կներկայացնի:
Հիշեցնենք, որ «ՌեԱնիմանիա» 4-րդ միջազգային կինոփառատոնը կբացվի նոյեմբերի 3-ին և կշարունակվի մինչև նոյեմբերի 9-ը:

Вход на все показы 4-го международного кинофестиваля “РеАнимания” будет свободным, за исключением церемоний открытия и закрытия. Об этом 29 октября во время пресс-конференции сказал основатель фестиваля Вреж Касуни.
По его словам, в этом году фестиваль экономит средства, чтобы с великолепием организовать следующий – 5-ый фестиваль. Следовательно, в этом году мероприятие не отличится большим числом гостей, вместо этого будет представлено качество, пообещал Касуни.
Фестиваль сотрудничает с образовательным комплексом “Акоп Коджоян”, старшей школой “Айб”, Национальной детской библиотекой им. Хнко Апара, центром креативных технологий ТУМО, Театром киноактера им. Г. Маляна, с союзом искусства “Нарекаци”, где также будут организованы показы фестиваля. В этом году на фестивале представлено около 400 анимаций из 42 стран мира.
Также фестиваль этого года пополнился двумя новыми номинациями: “лучшая анимационная реклама” и “лучшая анимационная песня”.