31 Հոկտեմբեր 2012 - 11:36 AMT
Այսօր «Էրեբունի» արգելոց-թանգարանում տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որտեղ քննարկվեց Հայաստանում հնագիտության ընդհանուր վիճակը, ներկայացվեցին տարբեր ծրագրեր ու խնդիրներ: Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, հնագետներ և ոլորտի այլ մասնագետներ:
Խորհրդակցություննից հետո ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ այս ամբողջական վերլուծությունը շատ կարևոր է, որպեսզի հստակ շոշափվեն այն խնդիրները, որոնք գոյություն ունեն: Նախագահը հանձնարարեց քննարկել ոլորտում առկա իրավիճակը և գտնել խնդիրները: Դրանց մեջ մտնում են գիտական ենթակառուցվածքների, պահուստների, լաբարատորիաների, կադրերի վերապատրաստման հարցերը:
Բարձացվեց նաև ոլորտում բակալավրի որակավորման հարցը:Նշենք, որ շատ մասնագիտությունների գծով չկան համապատասխան ֆակուլտետներ և, հետևաբար, բակալավրի որակավորում: Համապատասխան կրթություն կարելի է ստանալ միայն մագիստրատուրայում:
Այսօրվա հանդիպման ժամանակ քննարկվել է նաև պահոցների հարցը, քանի որ հնագիտական պեղումների արդյունքում տարեցտարի շատանում են հնագիտական նմուշները, իսկ պահոցների քանակը բավարար չէ:

31 Октябрь 2012 - 13:16 AMT
Сегодня, 31 октября, в музее-заповеднике «Эребуни» состоялось совещание, на котором была обсуждена сложившаяся в сфере археологии ситуация, были представлены различные программы и существующие проблемы. В совещании приняли участие президент Армении Серж Саргсян, министр культуры Асмик Погосян, археологи и другие специалисты.
В бесе с журналистами после совещания Асмик Погосян отметила, что президент РА поручил обсудить и выявить существующие в сфере проблемы, в том числе касающиеся вопросов научных инфраструктур, вопросы хранилищ, лабораторий, подготовки кадров.
Особое внимание было уделено также вопросу хранилищ, так как с каждым годом увеличивается число артефактов, найденных во время археологических раскопок, а количество хранилищ для этих артефактов явно недостаточно.