31 Հոկտեմբեր 2012 - 14:14 AMT
Թուրքական քաղաքական քննարկումներում Հայոց ցեղասպանության հարցը մեծ վախով է ընդունվում: Ինչպես ասում է թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը, թուրքերի մոտ կարմիր լույսի պես վառվում է մտահոգությունը, որ Ցեղասպանության 100 ամյակին աշխարհի ավելի շատ պետություններ կճանաչեն այն և փոխհատուցման հարց կծագի: Այս մասին թուրքագետն ասաց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին՝ անդրադառնալով թուրք լրագրող, ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչ Էնվեր Այսևերնի Գերմանիայում արած այն հայտարարությանը, թե 2015-ին ՄԱԿ-ը պատրաստվում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ Եթե դա չկանխվի, ապա կբարձրացվեն փոխհատուցման և հողերի վերադարձի հարցեր։
«Իրականում դա ուղղված չէ ներքին լսարանին, քանի որ թուրքական ներքին լսարանը հնարավորինս վախեցված է »,- ասաց Ռուբեն Մելքոնյանը: Նա նաև նկատեց, որ Թուրքիան Ցեղասպանության ճանաչման դեմ պայքարելու մի քանի ուղի է որդեգրել: Նախ այս երկիրը ձգտում է պառակտել հայկական սփյուռքը, ձեռք բերել թուրքամետ համախոհներ և թուլացնել Հայաստան-սփյուռք կապերը: Սրա արդյուքում Թուրքիան հույս ունի թուլացնել Ցեղասպանության ճանաչման հարցում հայկական սփյուռքի պայքարը: Մյուս քաղաքականությունը, որ որդեգրել է Թուրքիան, այն է, որ գիտական ասպարեզում հնարավորիս շատ հակայկական նյութեր հայտնվեն: Թուրքագետի խոսքերով՝ այս գործի մեջ Թուրքիան մեծ փողեր է ներդնում: Ռուբեն Մելքոնայնն ավելացրեց, որ նշված երկու ուղղությամբ էլ Թուրքիան ակտիվ գործունեություն է ծավալում:

Вопрос Геноцида армян во время политических обсуждений в Турции воспринимается с большой опаской, заявил тюрколог Рубен Мелконян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net, комментируя заявление турецкого журналиста, члена оппозиционной партии Энвера Айсеверна о том, что в 2015 году ООН собирается признать Геноцид армян, что может привести к необходимости компенсации и возврата земель. По словам Мелконяна, у турок как «красный свет» включается обеспокоенность, что чем ближе к 100-летию Геноцида, тем больше стран его признает и соответственно возникнет вопрос компенсации.
«На самом деле подобные заявления направлены не на внутреннюю аудиторию Турции, так как внутренняя аудитория достаточно напугана», – сказал Рубен Мелконян, добавив, что Турция использует несколько путей борьбы с признанием Геноцида армян. В первую очередь, эта страна стремится расколоть армянскую Диаспору, приобрести протурецких единомышленников и ослабить связь Армения-Диаспора. В итоге Турция надеется ослабить борьбу Диаспоры за признание Геноцида. Второй путь состоится в распространении как можно большего числа антиармянских материалов в научном обществе. И в это Турция вкладывает очень много средства. По словам Рубена Мелконяна, Турция предпринимает весьма активные действия, чтобы добиться успеха в этих двух направлениях.