Նոյեմբերի 1-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունել է Հունգարիայի հայ համայնքի նախագահ Սևան Սարգսյանի ղեկավարած պատվիրակությանը:
Նախարար ողջունել է հունգարահայ համայնքի` հունգարական իշխանությունների կողմից ադրբեջանցի մարդասպանին արտահանձնելու որոշումից հետո ծավալած ակտիվ գործունեությունը:
Հունգարիայի հայ համայնքի ղեկավարներն առաջիկայում պատրաստվում են դիմել դատարան՝ վիճարկելու Հունգարիայի իշխանությունների որոշումը և ապացուցելու, որ ադրբեջանցի մարդասպանի արտահանձնման գործընթացը հակասում է, նախևառաջ, Հունգարիայի օրենսդրությանը: Համայնքի ղեկավարը տեղեկացրեց, որ հունգարական իշխանություններն արտահանձնումից հետո այլևս չեն ցանկանում անդրադառնալ և քննարկել ադրբեջանցի մարդասպանի հարցը, ուստի հայ համայնքը դժվարություններ է ունենում այս խնդրով բանակցություններ վարելիս: Փոխարենը նրանք համագործակցում են հունգար առաջադեմ մտավորականների ու հասարակական գործիչների, ընդդիմադիր մամուլի հետ: Հանդիպման ընթացքում կարևորվեց աշխարհասփյուռ հայության միասնական դիրքորոշում ունենալու հանգամանքը և տարբեր երկրների համայնքների հետ համագործակցելու անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են նաև Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ իրականացվելիք ծրագրերը, նախանշվել անելիքները:

1-го ноября министр диаспоры Армении Грануш Акопян встретилась с делегацией армянской общины Венгрии во главе с председателем общины Севаном Саргсяном.
Министр приветствовала шаги общины, предпринятые после экстрадиции в Азербайджан убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова.
Армянская община в скором времени намерена обратиться в суд, чтобы оспорить решение правительства Венгрии об экстрадиции Сафарова и доказать, что передача убийцы противоречит, в первую очередь, венгерскому законодательству. Севан Саргсян сообщил, что власти Венгрии после экстрадиции Сафарова больше не хотят возвращаться к этой теме и обсуждать вопрос азербайджанского убийцы, таким образом, армянская община сталкивается с серьезными трудностями, когда пытается поднять этот вопрос. Но армянская община в этом вопросе сотрудничает с представителями венгерской интеллигенции и общественными деятелями, с оппозиционной прессой.
В ходе встречи были также обсуждены программы, связанные с 100-летней годовщиной Геноцида армян, намечен план действий.