«Նախօրեին «կանյաչնիում» տեղի ունեցած ԲՀԿ հավաքից առաջ ՀՀԿ-ականները պնդում էին, որ արտերկրից վերադարձած ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի և Սերժ Սարգսյանի միջև վերջնական համաձայնությունը կայացել է. ԲՀԿ-ն կսատարի «գործող նախագահին»,- գրում է «Հրապարակ» օրաթերթն իր այսօրվա համարում և հավելում, որ հայտարարությունը կլինի մինչև նոյեմբերի վերջ. «Օրը դեռ որոշված չէ, մինչև վերջ ասածն էլ խիստ հարաբերական է՝ այն կարող է լինել նոյեմբերի հինգին, տասին, քսանին՝ կերևա. պորտֆելների և սահմանադրական հանրաքվեի մասին այս պահին վաղ է բարձրաձայնելը»։
Շարունակելով ԲՀԿ նիստի թեման թերթը նշում է, թե ԲՀԿ նիստը, որը տևել էր մի քանի ժամ, և որի մասին ԲՀԿ-ն քար լռություն է պահպանում, պարզվում է՝ իրականում ամենևին էլ ինտրիգ չի պարունակել։
Չնայած որոշ լրատվամիջոցների լուրերին, թե նիստում խոսվել է քաղաքական լուրջ սեգմենտների, կոշտ պայքարի, ընդդիմության միավորման մասին։ «Սուտ է,– տեղեկացրեց ԲՀԿ մեր աղբյուրը,– լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը» Համենայնդեպս, նախագահական ընտրություններին սեփական թեկնածուով մասնակցելու և կամ Սերժ Սարգսյանին սատարելու մասով խոսակցություն, որպես այդպիսին, նիստում չի ընթացել։ Գագիկ Ծառուկյանն իր «ծերակույտին» ընդամենը հարկ է համարել տեղեկացնել, որ քաղաքական քննարկումներ իսկապես կան, այդ թվում և Սերժ Սարգսյանի հետ։ Ուրիշ ոչինչ:
Այնուհանդերձ, ներկաների տպավորությամբ՝ Սերժ Սարգսյանի սատարման և սեփական թեկնածուով հանդես գալու հարաբերակցությունը 60-40 է՝ հօգուտ սատարման։ Խորհրդակցության առյուծի բաժինն առնչվել է ընթացիկ, կազմակերպչական հարցերին, և «կոշտը», ըստ մեր աղբյուրների, վերաբերել է նրան, որ Ծառուկյանը դժգոհություն է հայտնել պառլամենտում գործող ԲՀԿ երեսունյոթ հոգանոց ֆրակցիայից, որի ընդամենը յոթ հոգին են ակտիվ աշխատում, իրենց «ճղում», մնացածները չգիտես ինչով են զբաղված»,- ամփոփում է թերթը:

2 Ноябрь 2012 - 08:31 AMT
Газета “Грапарак” пишет, что в преддверии прошедшего накануне расширенного собрания руководства и актива ППА представители РПА настаивали на том, чтобы было достигнуто окончательное соглашение между возвратившимся в страну из-за рубежа лидером ППА Гагиком Царукяном и президентом РА Сержем Саргсяном: ППА поддержит действующего главу государства.
Соответствующее заявление будет сделано до конца ноября. “День пока не определен. А понятие “до конца месяца” – весьма относительно: все может произойти 5, 10, 20 ноября. Говорить же о распределении портфелей и проведении конституционного референдума пока рано”.
“Однако, как выяснилось, заседание ППА, длившееся несколько часов, и о котором партия предпочитает молчать, на деле не заключало в себе какой-либо интриги. И это, несмотря на сообщения ряда СМИ о том, что на заседании речь шла о серьезных политических сегментах, жесткой борьбе, перспективах объединения оппозиции. “Неправда.
Эти сообщения не соответствуют действительности”, – заявили газете источники в ППА.
Во всяком случае, разговора как такового о выдвижении на президентских выборах собственного кандидата или поддержке Сержа Саргсяна на заседании не велось. Гагик Царукян лишь посчитал нужным проинформировать, что политические консультации действительно ведутся, в том числе и с Сержем Саргсяном. Ничего больше.
“Тем не менее, согласно впечатлениям присутствовавших, вероятность поддержки Сержа Саргсяна или выдвижения собственного кандидата – 60 на 40 процентов в пользу поддержки. Львиную долю на совещании заняло обсуждение текущих, организационных вопросов, и вся “жесткость”, как сообщают наши источники, заключалась в недовольстве Царукяна парламентской фракцией ППА, из 37 членов которой активно работают лишь 7, они “надрываются”, а другие заняты непонятно чем”, – пишет газета.