«Հայաստանն առանց քաղբանտարկյալների» նախաձեռնությունն այս պահին բողոքի ցույց է անցկացնում ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանի մոտ: «Հանցագործ դատարաններ», «Ոչ ստալինիզմին», «Տիգրան Առաքելյանը ենթարկվում է բռնության» գրությամբ պաստառներով և «Ազառտություն» վանկարկումներով նախաձեռնության անդամները բողոքում են անարդարության դեմ. «Ամեն քայլափոխի մենք ականատեսն ենք մարդու իրավունքների խախտումների, բայց ժամանակն է պայքարել և արդարաությունը վերականգնել»,-հնչում է բարձրախոսից: Վերաքննիչ քրեկան դատարանում այսօր ընթանում է ՀԱԿ ակտիվիսների փաստաբաննների ներկայացրած վերաքննիչբողոքի քննությունը: Նիստը 40 րոպեով ընդմիջվել է ՝ մեղադրող կողմի բացակայության պատճառով:
Նշենք, որ բողոքի ակցիային մասնակցում են նաև «Բարգավաճ Հայաստան» և «Ժառանգություն» կուսակցության անդամները:
Հիշեցնենք, որ 2012 թվականի հուլիսի 20-ին Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Պողոսյանի վճռով, Հայ Ազգային կոնգրեսի ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանը դատապարտվել էր 6 տարի ազատազրկման: Մյուս ակտիվիստ Արտակ Կարապետյանը դատապարտվել էր 3 տարի ազատազրկման, Սարգիս Գևորգյանն ու Դավիթ Քիրամիջյանը` 2-ական տարվա ազատազրկման:
Հիշեցնենք, որ Տիգրան Առաքելյանը մեղավոր է ճանաչվել իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր և ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելու և խուլիգանության, Արտակ Կարապետյանը՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելու և խուլիգանության մեջ, իսկ Սարգիս Գևորգյանն ու Դավիթ Քիրամիջյանը՝ խուլիգանության մեջ:

2 Ноябрь 2012 - 10:48 AMT
Инициатива “Армения без политзаключенных” на данный момент проводит акцию протеста напротив здания Апелляционного уголовного суда. Члены инициативы с плакатами в руках пришли выразить свой протест против несправедливости. “На каждом шагу мы сталкиваемся с нарушением прав человека, но теперь настало время борьбы и восстановления справедливости”, – звучат призывы участников акции.
В Апелляционном суде сегодня, 2 ноября, проходит судебное заседание в связи с апелляционной жалобой, поданной адвокатами активистов Конгресса. Заседание отложено на 40 минут в связи с отсутствием обвиняющей стороны.
Напомним, что адвокат активистов в апелляционной жалобе требует отменить приговор, вынесенный 20 июля Судом общей юрисдикции ереванских административных округов Центр и Норк-Мараш, под председательством судьи Гагика Погосяна, и вынести оправдательный вердикт.
Суд приговорил молодых активистов АНК к лишению свободы сроком от 2 до 6 лет. По вердикту суда, Тигран Аракелян был признан виновным в применении опасного для жизни или здоровья и неопасного насилия в отношении представителя власти, а также в хулиганстве, Артак Карапетян – в применении неопасного насилия в отношении представителя власти и в хулиганстве. Саркис Геворкян и Давид Кирамиджян были признаны виновными в хулиганстве.