Գերմանական կողմը Հայաստանի մեջ տեսնում է փորձված, վստահելի և թափանցիկ գործընկերոջ, այս մասին ասել է ԳԴՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ այսօր ՊՆ-ում կայացած հանդիպման ընթացքում:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը, նոյեմբերի 2-ին Սեյրան Օհանյանը ընդունել է Հայաստանում ԳԴՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան նշանակվելուց հետո առաջին անգամ պաշտպանության նախարարություն այցելած Ռայներ Մորելին:
Նախարարը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ հետագա գործունեության մեջ: Բարձր գնահատելով հայ-գերմանական պաշտպանական համագործակցությունը` Սեյրան Օհանյանը նաև համոզմունք է հայտնել, որ այն կշարունակի դինամիկ զարգանալ:
Դեսպան Մորելը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և բարեմաղթանքների համար` նշելով, որ գերմանական կողմը ի դեմս Հայաստանի` տեսնում է փորձված, վստահելի և թափանցիկ գործընկերոջ և պատրաստ է շարունակել ու զարգացնել ինչպես բազմաբնույթ երկկողմ փոխգործակցությունը, այնպես էլ հայ-գերմանական համագործակցությունն Աֆղանստանում: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև հայ-գերմանական երկկողմ պաշտպանական համագործակցությանը և տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր:

Германия в лице Армении видит опытного и надежного партнера. Об этом 2 ноября в ходе встречи с министром обороны РА Сейраном Оганяном сказал чрезвычайный и полномочный посол Германии в РА Райнер Морел.
Как сообщают в пресс-службе Министерства обороны РА, 2 ноября Сейран Оганян принял у себя чрезвычайного и полномочного посла Германии в РА Райнера Морела, который впервые после своего назначения посетил министерство.
Министр поздравил посла с назначением и пожелал ему успехов в его дальнейшей деятельности. Высоко оценив уровень армяно-немецкого сотрудничества, министр выразил уверенность, что оно продолжит динамически развиваться.
Посол Морел поблагодарил министра за теплый прием и пожелания, отметив, что Германия готова продолжить развивать двустороннее сотрудничество, а также армяно-немецкое сотрудничество в Афганистане.
В ходе встречи также были обсужден ряд вопросов, касающихся армяно-немецкого двустороннего оборонного сотрудничества и региональной безопасности.