Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի նախաշեմին Թուրքիան մտահոգված է, թե ինչ են ձեռնարկելու հայերը մինչև 2015 թվականը: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց «Ակոս» թերթի նախկին աշխատակից, Հրանտ Դինքի ընկեր Տիրան Լոքմագյոզյանը:
Ըստ բանախոսի, թուրքերը կարծում են, որ աշխարհի հայությունը մեծ բաներ է նախապատրաստում 2015թ-ին: «Այն նման է ֆուտբոլային խաղի, որտեղ մեկը պետք է հաղթի: Նրանք մտածում են, որ հայերը մեծ պատրաստություն ունեն, որին Թուրքիան պետք է հակազդի, գոնե հաշիվը հավասարեցնի: Ոչ թե նրանք են բան պատրաստում, այլ հայերի դեմն են ուզում առնել»,-ասաց նա: Լոքմագյոզյանն, առհասարակ, գոհ չէ Հայասատանի արտաքին քաղաքականությունից, ինչն, ըստ նրա, իր տարբեր պատճառներն ունի: «Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունն այնպես է կառուցված, որ տեսնենք մյուսներն ինչ կանեն, մենք էլ մերը կանենք»,-նշեց նա: Ըստ բանախոսի, Հայաստանը ոչ մի նախաձեռնություն չունի Թուրքիայի հարցում և Աղթամարի դեպքում երևաց, որ Հայաստանը հստակ քաղաքականություն չի վարում:

3 Ноябрь 2012 - 10:03 AMT
В преддверие 100-летней годовщины Геноцида армян Турция озабочена тем, что предпримут армян до 2015 года. Об этом 3 ноября во время пресс-конференции сказал бывший сотрудник газеты “Акос”, друг Гранта Динка Тиран Локмагезян.
По словам докладчика, турки считают, что армянство во всем мире готовит к этой дате какие-то грандиозные мероприятия. “Это похоже на игру в футбол, где один из игроков должен непременно победить. Они думают, что армяне хорошо подготовлены, и Турция, чтобы как-то противодействовать, хотя бы должна сравнять счет. Они не готовят против нас чего-либо, просто они хотят остановить армян”, – сказал он. Локмагезян совершенно не доволен проводимой Арменией внешней политикой, для чего, по его мнению, есть ряд причин.
“Внешняя политика Армении построена так, что мы должны действовать в зависимости от того, как поступят другие государства”, – отметил он. По его словам, Армения не предпринимает никаких шагов по отношению к Турции, и в вопросе с армянским монастырем Ахтамар ясно видно, что у Армении нет четкой политики.