3 Նոյեմբեր 2012 - 11:54 AMT
Ուղղափառ հիմնական սրբություններից մեկը՝ Երուսաղեմի Տիրոջ գերեզմանի տաճարը կարող է փակվել պարտքերի պատճառով: Այդ մասին ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ գործակալությանն է հայտնել Երուսաղեմի պատրիարքարանի արքեպիսկոպոս Իսհիսիուսը:
Նրա խոսքով, օրերս Երուսաղեմի ջրամատակարարման ընկերությունը 9 մլն շեքելի՝ մոտ 2,4 մլն դոլար, հաշիվ է ներկայացրել և առանց նախազգուշացնելու արգելափակել է հաշվարկային հաշիվը: «Դա նշանակում է, որ մենք, ֆրանցիսկյաններն ու հայերը պետք է վճարենք այդ գումարը»,-ասել է Իսհիսիուսը:
«Մենք երբեք չենք վճարել ջրի համար՝ ոչ օսմանների, ոչ հորդանանցիների, ոչ էլ, առավել ևս, իսրայելցիների օրոք,-ասել է արքեպիսկոպոսը:-Պատրիարքն առաջարկել է չեղյալ հայտարարել պարտնք ու հաշվարկը սկսել ներկա օրից, սակայն պատասխան չի ստացվել»:
Նա հայտնել է, որ «պատրիարքը նամակ է հղել Ռուսաստանի, ԱՄՆ, Իսրայելի, Կիպրոսի ու Հունաստանի ղեկավարներին»: «Թող աշխարհն իմանա, թե ինչ է կատարվում աշխարհի ամենասուրբ վայրերից մեկում, ուր գալիս են ուխտավորներ ու զբոսաշրջիկներ, միլիոններ են ծասում, որոնք գնում են Իսրայելին»,-ասել է նա:
Տիրոջ գերեզմանի տաճարը կառուցվել է այն վայրում, որտեղ, ըստ քրիստոնեական ավանդության, խաչվել է, թաղվել է և հարություն է առել Հիսուս Քրիստոսը: Այն օծվել է 335 թվականին: Տաճարը պատկանում է Հույն ուղղափառ և Հայ առաքելական եկեղեցուն, ինչպես նաև կաթոլիկ ֆրանցիսկյաններին:

Одна из главных православных святынь – Храм Гроба Господня в Иерусалиме может быть закрыт из-за долгов. Об этом агентству ИТАР-ТАСС сообщил представитель Иерусалимской патриархии архиепископ Исхисиус.
По его словам, на днях иерусалимская компания по водоснабжению выставила Патриархии счет на 9 млн шекелей (примерно 2,4 млн долларов), включающий долги за несколько лет, и без предупреждения заблокировала ее расчетный счет.
"Это значит, что мы, францисканцы и армяне должны выплатить эту сумму", – сказал Исхисиус.
"Мы никогда не платили (за воду)- ни при османах, ни при иорданцах, ни, тем более, при израильтянах. Патриарх предложил аннулировать долг и начать отсчет с настоящего времени, но ответа со стороны компании не было", – сказал архиепископ.
По его словам, патриарх отправил письма лидерам России, США, Израиля, Кипра и Греции.
"Пусть весь мир узнает, что происходит с самым святым местом на земле, куда приезжают паломники и туристы, тратя миллионы, которые идут Израилю", – подчеркнул Исхисиус.
"Представители израильской компании игнорируют нас, и мы закроем церковь – мы же не можем существовать без денег", – сказал он.
Храм Гроба Господня был возведен на месте, где, согласно христианскому преданию, был распят, погребен, а затем воскрес Иисус Христос. Он был освящен в 335 году. Храм содержат Греческая православная и Армянская апостольская церкви, а также "Хранитель Святой земли" – представитель Францисканского ордена, назначаемый по согласованию с Ватиканом.