5 November 2012 - 07:20 AMT
Եվրոպայի Հայկական Միությունների Ֆորումի (ԵՀՄՖ) մամլո քարտուղարությունից տեղեկացնում են, որ ԵՀՄՖ-ի նախագահ Աշոտ Գրիգորյանն իր գոհունակությունն է հայտնել Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի դեսպան պ. Ռիչարդ Մորնինգստարի կողմից սկսված կարևոր գործունեության շուրջ` նվիրված Ադրբեջանում մշակութային հուշարձանների պահպանման աղմկահարույց գործին:
Ողջ 2011 թվականի ընթացքում ԵՀՄՖ-ը տարբեր միջազգային ամբիոններից ահազանգում էր Ադրբեջանի և հատկապես Նախիջևանի տարածքում գտնվող հայկական մշակութային կոթողների ոչնչացման փաստերի շուրջ: Հատկապես կարևոր էր Նոր Ջուղայի /Ջուլֆայի/ խաչքարերի եզակի գերեզմանոցի իսպառ ոչնչացման փաստի շուրջ ԵՀՄՖ-ի բարձրացրած աղմուկը, որին ի պատասխան ստացվեցին ՄԱԿ-ի նախագահ Բանկի Մունի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղար Իրինա Բոկովայի ոչինչ չասող պատասխանները: ԵՀՄՖ-ը հայտարարեց, որ կան լուրջ կասկածներ, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ոչ թե հանցագործ անտարբերություն է ցուցաբերում այս հարցի շուրջ, այլ ավելին` նա ունեցել է շահադիտական վերաբերմունք, քանի որ հայտնի է Ադրբեջանի կողմից ՅՈՒՆԵՍԿՕՅ-Ի հաշվին մեկուկես միլիոն ԱՄՆ դոլարի փոխանցման փաստը, որը սակայն նույնպես լռության մատնվեց վերոհիշյալ մարմինների կողմից: Այսօր, երբ ողջ Երկիրն ականատես դարձավ կոռուպցիայի մեկ այլ աղմկահարույց գործին` նույն Ադրբեջանի նախագահի կողմից Հունգարիայի վարչապետ Օրբանին ֆինանսապես շահագռգռելու հայտնի փաստին, բացառիկ մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում պ. Մորնինգստարի հետևողական քայլը`անձամբ այցելելու և համոզվելու, որ Ադրբեջանը խաբում է ողջ աշխարհին, հայտարարելով, որ մի քանի հազար հայկական խաչքարերն իրենց տեղում են, ոչնչացված չեն, բայց զարմանալիորեն պատմագիտական էքսպեդիցիաների մուտքն այդ գոտի արգելվում է իբր անվտանգության նկատառումներով:
Քանի որ, այս զավեշտական պատճառաբանությամբ, օրերս արգելվել է նաև ԱՄՆ-ի դեսպանի մուտքը ոչնչացված խաչքարերի գերեզմանոց, ԵՀՄՖ-ը պատրաստվում է պ. Մորնինգստարին տրամադրել իր կողմից հրատարակած, Մեծ Բրիտանիայի հռչակավոր կենտրոններից մեկում` «Լոնդոնի Քոլեջ Համալսարան»-ում երիտասարդ իրավագետ Տաթևիկ Գրիգորյանի հեղինակած «Մշակութային ցեղասպանություն» գիտահետազոտական աշխատությունը, որտեղ հստակ ներկայացված են Նոր Ջուղայի խաչքարերի համաշխարհային հսկայական արժեքն ու պատմամշակութային նշանակությունը և նրանց ոչնչացման գործընթացի լուսանկարները: Կան, իհարկե նաև այլ բազմաթիվ գիտական աշխատություններ, որոնք հաստատում են քսաներորդ դարի քսանականերից սկսված, երբ քարտեզի վրա առաջին անգամ հայտնվեց Ադրբեջան անվամբ պետությունը վերջինիս կողմից մշտապես իրականացված հայկական կոտորածներն ու մշակութային ժառանգության ոչնչացման փորձերն:
ԵՀՄՖ-ը ևս մեկ անգամ հայտարարում է, որ Ադրբեջանի կողմից հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության երեք փուլերն էլ առկա են. ա/ նախապատրաստական շրջան` 1918-1921 թվականներին Բաքվի, Շուշիի և այլ հայաշատ բնակավայրերում հայտնի կոտորածները և մինչև 1988 թվականը պետականորեն կազմակերպված և իրականացված հայաթափման քաղաքականությունը, բ/ բուն ցեղասպանություն` 1988-1994թթ. Ադրբեջանի կողմից պետականորեն իրագործված կոտորածներ Բաքվում, Սումգայիթում, Արցախում և այլուր, (այդ թվում, նաև`Խոջալույում, որը Ադրբեջանը բացառիկ ապարդյուն փորձում է բարդել Հայաստանի վրա), գ/ ցեղասպանության հետքերի վերացում` հանձինս Ադրբեջանի կողմից պետականորեն կազմակերպված և իրականացված մշակութային կոթողների ոչնչացման:
Ըստ ԵՀՄՖ-ի նախագահ Աշոտ Գրիգորյանի, ԱՄՆի դեսպան պ. Ռիչարդ Մորնինգստարի դերը լինելու է հսկայական` պատմական արդարությունը վերականգնելու, մարդկության դեմ իրականացված ոճիրը փաստելու և հանցագործությունները գրանցելու ու հետագայում պատժամիջոցներ կիրառելու, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից շարունակական կերպով միջազգային մաշտաբներով կոռուպցիա ծավալելու գործընթացը կասեցնելու հարցում: Դեսպան Մորնինգստարի հետևողական մոտեցումը ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում վերջինիս դեսպանի պաշտոնում հաստատման ժամանակ տրված խոստումի իրականացման փորձն է, որը անկասկած արժանի է դրվատանքի, ասվում է ԵՀՄՖ-ի մամլո քարտուղարության հաղորդագրության մեջ:

5 November 2012 - 09:26 AMT
В пресс-службе Форума армянских союзов Европы (ФАСЕ) сообщают, что председатель ФАСЕ Ашот Григорян выразил удовлетворение начатой послом США в Азербайджане Ричардом Морнингстаром деятельностью, посвященной нашумевшвму делу о сохранении историко-культурных памятников в этой стране. В течение всего 2011 года ФАСЕ с различных международных трибун заявлял о факте уничтожения армянских культурных памятников, находящихся на территории Азербайджана, в частности, в Нахиджеване. Особенное значение имело сообщение ФАСЕ о полном уничтожении кладбища хачкаров в Новой Джуге (Джульфа), после чего были получены ничего не говорящие бессодержательные ответы президента ООН Пан Ги Муна и генерального секретаря ЮНЕСКО Ирины Боковой. ФАСЕ заявил, что есть серьезные подозрения, что ЮНЕСКО не просто проявляет преступное равнодушие в данном вопросе, но и преследует собственные корыстные интересы, поскольку стал известен факт перевода со стороны Азербайджана 1,5 миллиона долларов на счет ЮНЕСКО, о котором вышеуказанные органы также умолчали. Сегодня, когда мир стал свидетелем еще одного скандального примера коррупции: финансового подкупа президентом того же Азербайджана премьер-министра Венгрии Орбана, исключительный интерес представляет последовательный шаг господина Морнингстара посетить Новую Джугу и лично убедиться в том, что Азербайджан лжет всему миру, заявляя, что несколько тысяч армянских хачкаров не уничтожены, а находятся на своем месте. Хотя, к огромному удивлению, вход научно-исторических экспедиций на данную территорию запрещен, якобы в целях безопасности. Поскольку по этой же жалкой отговорке на днях было запрещено посещение данной территории послу США, ФАСЕ плнаирует предоставить г-ну Морнингстару научно-исследовательский труд молодого юриста Татевик Григорян “Культурный геноцид”, опубликованный в одном из известных центров Великобритании – в “Колледже-университете Лондона”. В труде четко представлена огромная ценность хачкаров Новой Джуги, их историко-культурное значение, а также фотографии, запечатлевшие процесс их уничтожения. Конечно, есть и множество других научных трудов, подтверждающих факт, что, начиная с 20-ых годов 20-го столетия, когда на карте впервые появилось государство под названием Азербайджан, оно постоянно предпринимало попытки уничтожения армянского культурного наследия.
ФАСЕ еще раз заявляет, что налицо все три этапа геноцида, совершаемого Азербайджаном по отношению к армянам: а) подготовительный период: известные армянские погромы в Баку, Шуши и других населенных пунктах с преобладающим армянским населением в 1918-1921 гг. и вплоть до организованного и реализованного на государственном уровне погрома армян в 1988 году; б) сам геноцид в 1988-1994 гг., когда Азербайджан совершил погромы в Баку, Сумгаите, Арцахе (в том числе, и в Ходжалу); в) уничтожение следов геноцида, в частности, организованное азербайджанскими властями уничтожение историко-культурных памятников.
По словам пресдедателя ФАСЕ Ашот Григоряна, роль посла США г-на Ричарда Морнингстара заключается в том, что он призван восстановить историческую сраведливость, засвидетельствовать факт совершенных против человечества преступлений и применения в дальнейшем соответсвующих санкций, а также приостановить коррупционный процесс, проводимый Азербайджаном на международном уровне.