5 Նոյեմբեր 2012 - 08:16 AMT
Նոյեմբերի 5-8-ը Երևանում «Տեսություն և կիրառություն. անջրպետի հաղթահարում» խորագրի ներքո կանցկացվի Թարգմանիչների և հրատարակիչների 6-րդ միջազգային համաժողովը: Ինչպես հայտնում է «Գիրք» հիմնադրամի մամուլի ծառայությունը, այն կայանալու է ՀՀ մշակույթի նախարարության և ԱՊՀ հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ: Այն անցկացվելու է «Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» միջոցառումների շրջանակում: Եռօրյա համաժողովի ընթացքում կանցկացվի «Հեղինակային իրավունքի ձեռքբերում ու պաշտպանություն» թեմայով միջազգային սեմինար: Սեմինարին Հրատարակիչների միջազգային ասոցացիայի աջակցությամբ կմասնակցեն երկու հայտնի փորձագետներ` Անտյե Սորենսենը և Ռիչարդ Բալկվիլը:
Երևանյան համաժողովի օրակարգը հագեցած է կլոր սեղաններով, թարգմանական գրականության ու նոր հրատարակությունների շնորհանդեսներով, հայտնի թարգմանիչների ու հրատարակիչների դասախոսություններով, նրանց վարպետության դասերով, հայ և հրավիրյալ մասնակիցների կողմից գրական ընթերցումներով:
Համաժողովի աշխատանքային խմբերը կանցկացնեն երեք կլոր սեղան:
Միջազգային հավաքի շրջանակում անցկացված շնորհանդեսների թվում համաժողովի մասնակիցներին կներկայացվի Ալեքսանդր Բոժկոյի «Հավերժական շարժում» գիրքը` նվիրված Միխայիլ Կոցյուբինսկու և Սերգեյ Փարաջանովի ստեղծագործական առնչություններին: Գրքի շնորհանդեսը տեղի կունենա Փարաջանովի թանգարանում և կանցկացվի «Միխայիլ Կոցյուբինսկի և Սերգեյ Փարաջանով. երկու հանճարների հանդիպումը» խորագրի ներքո:
Համաժողովի օրերին հատուկ գրական-երաժշտական ծրագրով հանդես կգան Վադիմ Մեսյացը, Տատյանա Դանիլյանցը և Արեգ Միրզոյանը: Համաժողովի տասնյակ քննարկումների առանցքային թեմաների թվում անդրադարձներ կլինեն նաև հայ ազգային թարգմանական մշակույթի լավագույն ավանդույթներին և 3-րդ հազարամյակում դրանք ժամանակի նոր պահանջներին համադրելու անհրաժեշտությանը:

5 Ноябрь 2012 - 10:16 AMT
С 5 по 8 ноября в Ереване состоится 6-ой международный форум переводчиков и издателей под девизом “Теория и практика: Преодоление разрыва”. Как сообщают в пресс-службе фонда “Книга”, форум состоится при содействии Министерства культуры РА и Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ (МФГС). Он проводится в рамках мероприятий, посвященных провозглашению Еревана Всемирной столицей книги 2012 года.
В ходе трехдневного форума будет проведен международный семинар на тему “Приобретение и защита авторских прав”. В семинаре примут участие заместитель генерального секретаря, консультант по юридическим вопросам Международной ассоциации издателей Антье Соренсен, и эксперт Ричард Балквилл, которые представят наиболее острые проблемы в процессе приобретения и защиты авторских прав.
Повестка форума насыщена множеством мероприятий: это круглые столы, презентации переводной литературы и новых изданий, семинары известных переводчиков и издателей, их мастер-классы и литературные чтения.
Рабочие группы форума организуют три круглых стола.
В рамках международного форума состоится и ряд презентаций, в том числе и книги Александра Божко “Вечное движение”, посвященной творческой встрече Михаила Коцюбинского и Сергея Параджанова.
В дни форума со специальной литературно-музыкальной программой выступят Вадим Месяц, Татьяна Данильянц и Арег Мирзоян.