Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը նշել է, որ հարձակումները հայկական քաղաքացիական ինքնաթիռների վրա անթույլատրելի են: Այդ մասին ամերիկացի դիվանագետը հայտարարել է լրագրողներին «Համագործակցային անվտանգության ամրապնդումը. ՆԱՏՕ-ի Նոր գործընկերային քաղաքականության հավելյալ ներդրում» սեմինարի ժամանակ, որն անցնում է Հայաստանում ՆԱՏՕ շաբաթվա շրջանակներում՝ անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղ թռչող ինքնաթիռները գրոհելու Ադրբեջանից հնչող սպառնալիքներին: «Որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրի ներկայացուցիչ, ես ղեկավարվում եմ նրա հայտարարություններով այս հարցի վերաբերյալ»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ կողմերը «պետք է ձեռնպահ մնան սադրանքերից», իսկ ցանկացած հարձակում օդանավի վրա անթույլատրելի է:
Օրերս ԱՄՆ-ն կոչ է արել Հայաստանին ու Ադրբեջանին գտնել Լեռնային Ղարաբաղի օդանավակայանի շահագործման հետ կապված հարցերի դիվանագիտական լուծումներհամաձայն միջազգային համաձայնագրերի, միջազգային իրավունքի և Հայաստանում ու Ադրբեջանում քաղաքացիական ավիափոխադրումների պրակտիկայով պայմանավորված:
Ստեփանակերտի օդանավակայանը պաշտոնապես շահագործման հանձնվեց հոկտեմբերի 1-ին: Ըստ սեպտեմբերի 28-ին ստացած հավաստագրի, այն լիովին համապատասխանում է միջազգային պահանջներին և անվտանգության չափանիշներին և իրավունք ունի ընդունել և ուղարկել օդանավեր:

Посол США в Армении Джон Хефферн подчеркнул недопустимость атак армянских гражданских самолетов. Об этом американский дипломат заявил журналистам во время семинара “Укрепление сотрудничества во имя безопасности; вклад Новой политики партнерства НАТО”, проходящего в рамках Недели НАТО в Армении, комментируя звучащие в Азербайджане угрозы сбивать гражданские самолеты, которые будут осуществлять рейсы в Нагорный Карабах.
«Как представитель страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, я руководствуюсь ее заявлениями по этому вопросу», – отметил он, добавив, что стороны «должны воздержаться от провокаций», а любые атаки гражданских воздушных судов недопустимы
На днях Соединенные Штаты призвали Армению и Азербайджан найти дипломатическое решение вопросов, связанных с эксплуатацией аэропорта в Нагорном Карабахе, в соответствии с определенными международными соглашениями, международным правом и имеющейся практикой гражданских авиаперевозок Армении и Азербайджана