Ըստ «Ժողովուրդ»-ի տեղեկությունների՝ Երևանի որոշ բուժհաստատություններում, այդ թվում նաև 3-րդ կլինիկական հիվանդանոցում, վիրահատությունների գները բարձրացել են։
Տեղեկությունը ճշտելու համար թերթը դիմել է նշված հիվանդանոց, որտեղից հերթապահ բուժքույրը հաստատել է այն՝ ասելով «Այո՛, նոյեմբերի 1-ից գնային փոփոխություններ կան։ Որոշ վիրահատությունների գները բարձրացել են։ Հիվանդանոցի պատին փակցված է գնացուցակը, և դրանք որոշում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը»։ Իսկ ՀՀ ԱՆ մամուլի խոսնակ Անահիտ Հայթայանը պարզաբանել է. «Պլաստիկ վիրահատությունների գները ՀՀ ԱՆ-ն չի սահմանում, դրանք սահմանվում են բուժհաստատությունների կողմից։ Լավագույն դեպքում նախարարությունը հաշվում է որևէ վիրահատության ինքնարժեք, և դրա շուրջ նախարարի հրամանով սահմանվում է ներքին, ստորին և վերին շեմ, այսինքն՝ դրանից ցածր չենք կարող դնել, որպեսզի ապահովվի որակը, և բարձր չենք կարող՝ հաշվի առնելով ժողովրդի տնտեսական վիճակը»։

6 Ноябрь 2012 - 09:37 AMT
Газета “Жоховурд” пишет, что в некоторых медучреждениях Еревана, в том числе в 3-ей клинической больнице, поднялись цены на хирургические операции. Дежурная медсестра указанной больницы подтвердила информацию, отметив, что стоимость услуг выросла с 1 ноября. “Цены определены министерством здравоохранения Армении”, – отметила она.
Между тем, пресс-секретарь Министерства здравоохранения РА Анаит Айтаян заявила, что министерство рассчитывает себестоимость на некоторые операции, и по приказу министра устанавливают минимальный и максимальный порог с учетом экономического состояния населения. “Так и осталось непонятным, почему в Армении подорожали операции”, – отмечает газета.