6 Նոյեմբեր 2012 - 10:12 AMT
«Արմավիա» ավիաընկերության պարտքը «Զվարթնոց» ավիաօդերևութաբանական կենտրոնին հասել է 94 մլն դրամի: Այդ մասին այսօր մամուլի ասուլիսում տեղեկացրեց «Զվարթնոց ավիաօդերևութաբանական կենտրոն» ՓԲ ընկերության փոխտնօրեն, տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Պավել Մանուկյանը: «Յուրաքանչյուր թռիչքի համար կենտրոնի կատարած օդերևութաբանական կանխատեսման դիմաց Հայաստանի ազգային ավիափոխադրողը պետք է վճարի 33 հազ. դրամ, ինչը չի կատարում կամ մասամբ է կատարում շուրջ երկու տարի: Իսկ դրա արդյունքում իր հերթին հարկային մարմիններին 14,5 մլն դրամ պարտք է կենտրոնը»,- նշեց նա:
«Զվարթնոց» ավիաօդերևութաբանական կենտրոն ՓԲ ընկերության իրավաբան Անահիտ Գրիգորյանն իր հերթին ասաց, որ եթե կենտրոնը չվճարի իր պարտքը, ապա իր գործունեությունը կդադարեցի, հետևաբար չվերթները կիրականացվեն առանց օդերևութաբանական կանխատեսման: «Ուղևորների կյանքը կվտանգվի, և կենտրոնը մինչ օրս շարունակում է սպասարկել «Արմավիային»` ելնելով բացառապես քաղաքացիների անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությունից:
Բայց այսպես երկար չի կարող շարունակվել»,- ասաց նա` հավելելով, որ անհրաժեշտության դեպքում կենտրոնը կդիմի նաև դատարան:
«Զվարթնոց» ավիաօդերևութաբանական կենտրոնի տեխնիկական ծառայության պետ Գառնիկ Պետրոսյանը շեշտեց, որ այդ հարցով կենտրոնը դիմել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին: «Այս խնդրի մասին տեղյակ են բոլոր պատկան մարմինները: Մենք բոլոր օրինական միջոցներով պահանջելու ենք վերադարձնել կենտրոնի պարտքը, հակառակ դեպքում ստիպված կլինենք դադարեցնել մեր գործունեությունը և դրանով իսկ հանգեցնել չվերթների դադարեցմանը առհասարակ»,- ասաց Պետրոսյանը:

Долг авиакомпании “Армавиа” Авиаметеорологическому центру "Звартноц” составляет 94 млн драмов. Об этом 6 ноября во время пресс-конференции сказал заместитель директора, и.о. директора авиаметеорологический центра Павел Манукян.
“За метеорологический прогноз для каждого полета национальный авиаперевозчик должен заплатить авиаметеорологическому центру 33 тыс драмов, что уже не происходит, либо происходит частично вот уже на протяжении двух лет. А в результате этого центр задолжал налоговым органам порядка 14,5 млн драмов”, – сказал он.
Юрист Авиаметеорологического центра "Звартноц” Анаит Григорян в свою очередь сказала, что если центр не уплатит долг, то он будет вынужден прекратить свою деятельность, следовательно, полеты будут совершаться без метеорологического прогноза.
“Будет поставлена под угрозу жизнь пассажиров. Центр по сей день продолжает обслуживать “Армавию”, исходя исключительно из целей обеспечения необходимой безопасности. Но так не может длиться и дальше”, – сказала она, добавив, что в случае необходимости центр может обратиться в суд.
Начальник технической службы центра Гарник Петросян отметил, что с данным вопросом не раз обращался и к президенту РА Сержу Саргсяну.