Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը վստահ է, որ Ադրբեջանը հարմար պահի է սպասում պատերազմը վերսկսելու համար; Այդ մասին նա հայտարարել է The Wall Street Journal-ին տված հարցազրույցում: Նա նաև վստահություն է հայտնել, որ նման քայլը կվնասի Լեռնային Ղարաբաղի ու Հայաստանի բնակչության անվատնգությանը, սակայն ամենից շատ կտուժի Ադրբեջանի բնակչությունը: «Եթե Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին փորձեն ոչնչացնել, մենք մի կողմ քաշված չենք մնա»,-ասել է նա: ՀՀ ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը կշարունակի նպաստել ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ բանակցությունների առաջընթացին:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությանը՝ Սերժ Սարգսյանն ասել է. «Ո՞րն է Ադրբեջանում հայերի հանդեպ նման այլատյացության և հայատյացության պատճառը: Շատ ավելի հեշտ է նման մթնոլորտ ստեղծել և ատելություն սերմանել, քան գործ ունենալ նման դրսևորումների հետևանքների հետ»:
Ինչ վերաբերում է արտաքին խաղացողներին, ապա, ըստ ՀՀ նախագահի, երրորդ ուժերի մասնակցությունը կարևոր է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև լարվածության նվազեցման համար: «Եթե մենք մեկուսացված տարածաշրջանում ապրեինք, որտեղ չի զգացվում միջազգային ազդեցությունը, արդեն նոր պատերազմ սկսված կլիներ»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении Серж Саргсян уверен, что Азербайджан ждет удобного момента, чтобы возобновить войну. Об этом он заявил в интервью The Wall Street Journal. Он также выразил уверенность в том, что подобная ошибка нанесет ущерб безопасности населения Нагорного Карабаха и Армении, однако больше всего пострадает население Азербайджана. “Если народ Нагорного Карабаха попытаются уничтожить, мы в стороне не останемся”, – сказал он. При этом глава РА отметил, что правительство Армении продолжит способствовать продвижению переговоров по мирному урегулированию карабахского конфликта.
Говоря об армяноненавистинической политике Азербайджана, Серж Саргсян отметил: “Какова причина подобного проявления в Азербайджане ксенофобии и ненависти к армянам? Намного легче создать такую атмосферу и сеять ненависть, чем иметь дело с последствиями подобных проявлений”.
Что касается участия внешних игроков в происходящих в регионе процессах, то, по словам президента Армении, участие третьих сил важно для снижения напряженности между Арменией и Азербайджаном. «Если бы мы жили в изолированном регионе, где не чувствовалось международного влияния, то уже началась бы новая война», – сказал Серж Саргсян.