Երևանում անցկացվում են Եվրասիական միջկուսակցական խորհրդակցություններ, որոնց մասնակցում են ռուսական «Միասնական Ռուսաստանի», ուկրաինական «Տարածաշրջանների կուսակցությունների», Ղազախստանի «Նուր Օրտան» ազգային-ժողովրդավարական կուսակցության, ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ-ի անդամներ, ինչպես նաև որպես դիտորդներ ներկա են «Ազատ Հայրենիք» կուսակցության և ԼՂՀ «Արցախի Ժողովրդավարական կուսակցության» ներկայացուցիչները, Հայաստանում Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի և Ղազախստանի դեսպաններ:
Խորհրդակցությունների նպատակն է ԱՊՀ երկրների կուսակցությունների միջև կապերի ամրապնդման համար նոր հարթակի մշակումը, փորձի փոխանակումը, ԱՊՀ երկրներում ժողովրդավարական գործընթացների հետ կապված հարցերի քննարկումը և այլն:
Խորհրդակցության մասնակիցներին ուղերձ է հղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Ուղերձում, որն ընթարցել է ՀՀԿ անդամ, ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը, ՀՀ նախագահը համոզմունք է արտահայտել, որ ԱՊՀ ինտեգրացիոն գործընթացներում կուսակցական կառույցների ներգրավումը նոր ազդակ կհաղորդի նախանշված ծրագրերին:
«ՀՀԿ-ն` որպես «Միասնական Ռուսաստան» կուսակցության հետ այս հանդիպման համանախաձեռնող և համակազմակերպիչ, ներդրել է բոլոր ջանքերը` համատեղ աշխատանքն ամենաարդյունավետ կերպով կազմակերպելու համար: Մենք պատրաստ ենք հետագայում ևս անել մեզանից կախված ամեն բան` մեր պետությունների միջև միջխորհրդարանական, միջկառավարական կապերն ամրապնդելու համար»,-ասվում է Սերժ Սարգսյանի ուղերձում:
Նմանատիպ օրակարգով հաջորդ միջկուսակցական խորհրդակցությունները կանցկացվեն դեկտեմբերի 3-ին Սանկտ Պետերբուրգում:

В Ереване проходят Евразийские межпартийные консультации, в которых принимают участие члены российской партии "Единая Россия", украинской "Партии регионов", народно-демократической партии Казахстана "Нур Отан", Республиканской партии Армении, партии "Процветающая Армения", а также в качестве наблюдателей присутствуют представители партии "Свободная Родина" и Демократической партии Арцаха из Нагорно-Карабахской Республики, послы России, Украины, Белоруссии и Казахстана в Армении.
Целью межпартийных консультаций является разработка новой платформы для укрепления связей между партиями стран-членов СНГ, обмен опытом в деле становления партий, обсуждение вопросов в связи с демократическими процессами в странах СНГ, а также создание дополнительных возможностей для последующего сотрудничества между политическими деятелями и политическими силами стран СНГ.
Участникам консультаций направил послание президент Армении Серж Саргсян. В послании, которое зачитал заместитель председателя Республиканской партии Армении, министр образования и науки Армен Ашотян, отмечая, что является убежденным сторонником необходимости углубления интеграционных процессов в СНГ, президент РА выразил уверенность, что вовлечение в них партийных структур придаст новый импульс реализации намеченных планов.
«Республиканская партия Армении как соинициатор и соорганизатор этой встречи в тесном сотрудничестве с партией «Единая Россия» приложила все усилия для эффективной организации этой совместной работы. Мы готовы и в дальнейшем делать все от нас зависящее для укрепления и расширения межпарламентских, межпартийных, межправительственных связей между нашими государствами», – говорится в послании Сержа Саргсяна.