Այսօր առավոտյան Իրանում մեկնարկեցին ՀՕՊ «Վելայաթ-4» լայնածավալ զորավարժությունները: Այս մասին հայտնեց IRNA գործակալությունը:
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց, որ Միացյալ նահանգների համար այս զորավարժությունները լուրջ քայլերի անցնելու ազդակ չեն լինի:
«ԱՄՆ և արևմուտքը միշտ արձագանքում են Իրանում անցկացվող ցանկացած զորավարժության, այս անգամն էլ բացառություն չի լինի, բայց միայն հայտարարություններ կհնչեն», – ասաց նա:
Վարդան Ոսկանյանը նշեց նաև, որ հենց ՀՕՊ համակարգերի լայնածավալ զորավարժություններն աննպատակ չեն:
«Եթե Իրանի վրա հարձակում, այնուամենայնիվ, լինի, ցամաքային պատերազմ չի լինելու: ԱՄՆ օդուժն է աշխատելու և, բնականաբար, Իրանը պատրաստվում է հենց դրան»,- ասաց նա:
Զորվարժություններն անցնում են Իրանի 8 գավառներում: Մասնակցում են Իրանի ԶՈւ, Իսլամական հեղափոխության պաշտպանների կորպուսի ստորաբաժանումները և «Բասիջ» կամավորական ջոկատները: Զորավարժություններին մասնակցում են F-4, F-5, F-7, F-14, Սու-14, ՄիԳ-29, ինչպես նաև հետախույզ ինքնաթիռներ: Նախորդ «Վելայաթ-3» զորավարժությունները 2011 թվականին են տեղի ունեցել:

12 Ноябрь 2012 - 13:56 AMT
Утром 12 ноября в Иране стартовали военные учения ПВО “Велаят-4”. Об этом сообщают в агентстве IRNA.
Иранист Вардан Восканян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net выразил мнение, что для США данные военные учения не станут сигналом к началу каких-либо серьезных действий.
“США и Запад всегда реагируют на любые проводимые в Иране военные учения, этот раз также не станет исключением, но только прозвучат заявления”, – сказал он.
Вардан Восканян отметил, что именно широкомасштабные военные учения ПВО не бесцельны.
“Если все же на Иран будет совершено нападение, сухопутной войны не будет. США задействует воздушные силы, и, естественно, что Иран готовится к этому”, – сказал он.
Военные учения проходят в 8 провинциях Ирана. В них принимают участие ВС Ирана, корпус стражей исламской революции (КСИР), передает агентство IRIB.
В ходе учений будут задействованы истребители F-4, F-5, F-7, F-14, Су-24, МиГ-29, а также самолеты-разведчики и дозаправщики. Кроме того, иранцы протестируют радарные, ракетные и артиллерийские системы.