14 November 2012 - 08:48 AMT
Ռուսաստանը վավերացրել է ՀԱՊԿ երկրներում ռազմական օբյեկտների տեղակայման մասին արձանագրությունը: Համապատասխան փաստաթուղթը ստորագրել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Փաստաթղթով նախատեսվում է, որ ՀԱՊԿ պետությունները որոշում են ընդունում իրենց տարածքում երրորդ երկրների զորքերի (ուժերի) խմբավորման, ռազմական ենթակառուցվածքների օբյեկտների տեղակայման մասին միմյանց հետ անհապաղ խորհրդակցություններից հետո և պաշտոնական առարկությունների բացակայության դեպքում:
Արձանագրությունը նաև պարտավորեցնում է խորհրդակցությունների ու բանակցությունների միջոցով լուծել բոլոր վիճահարույց հարցերը, կապված փաստաթղթի կիրառման կամ մեկնաբանության հետ, հայտնում է «Բելտա» գործակալությունը:
Արձանագրությունը գործում է 1992թ. մայիսի 15-ին կնքված ՀԱՊԿ գործողության ողջ ընթացքում: Ավելի վաղ արձանագրությունն արդեն վավերացրել էին Բելառուսը, Հայաստանն ու Տաջիկստանը:

Россия ратифицировала протокол о размещении объектов военной инфраструктуры на территории государств – членов ОДКБ. Соответствующий документ подписал президент Российской Федерации Владимир Путин.
Документ предусматривает, что государства ОДКБ принимают решение о размещении на своей территории группировок войск (сил), объектов военной инфраструктуры третьих государств после проведения неотложных консультаций между собой и при отсутствии официальных возражений.
Протокол также обязывает разрешать путем консультаций и переговоров спорные вопросы, связанные с применением или толкованием документа, сообщает Белта.
Протокол действует в течение срока действия Договора о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года. Ранее протокол уже ратифицировали Беларусь, Армения и Таджикистан.