15 Նոյեմբեր 2012 - 08:43 AMT
«Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանն այսօր ասուլիսի ժամանակ ներքաղաքական զարգացումները նորմալ գնահատեց և ասաց որ կատարվում է այն, ինչ պետք է կատարվեր երկրի կարևորագույն ընըրություններից առաջ.«Սահմանադրական փոփոխություններից հետո էլ մեր երկրում կառավարման թիվ մեկ օղակը նախագահն է, և այն ամենը ինչ տեղի է ունենում հիմա ամբողջովին մտնում է նախըտրական գործընթացի տրամաբանության մեջ»,-ասաց Արմեն Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ քաղաքական ուժերը ակտիվ բանակցությունների և խորհրդակցությունների փուլում են՝ հրապարակային և ոչ հրապարակային:
«Ժառանգությունը» ոչ մի քաղաքական ուժի հետ բանակցվություն չիվարում, խորհրդակցություն է եղել ԲՀԿ-ի հետ, հնարավոր է՝ նաև Դաշնակցության հետ:
Անդրադառնալով ԲՀԿ-ի՝ խորհրդարանական կառավարման անցնելու առաջարկին, Արմեն Մարտիրոսյանը նշեց, որ իրենց կուսակցության օրակարգում այդ հարցը տարիներ շարունակ եղել է: Նրա խոսքով՝ փորձը ցույց է տալիս, որ փոքր երկրներն ավելի արդյունավետ է կառավարել խորհրդարանական համակարգով:
Նա անդրադարձավ նաև 100 տոկոսանոց համամասնական համակարգին.«Մեծամասնական ընտրակարգը իշխանություններին վերարտադրողականության հնարավորություն է տալիս և դա է պատճառը, որ իշխանափոխություն չի լինում: Եթե 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգի անցնենք, ընդդիմադիր դաշտին ձայներ հավաքելու հնարավորություն կտանք»:

Вице-председатель партии "Наследие" Армен Мартиросян 15 ноября во время пресс-конференции положительно оценил внутриполитические развития в Армении и сказал, что происходит именно то, что и должно происходить до важнейшего в жизни страны события – президентских выборов.
“После конституционных изменений в нашей стране звеном управления номер один является президент, и все происходящее сейчас весьма логично в рамках предвыборного процесса”, – сказал он.
По его словам, политические силы находятся на стадии переговоров и консультаций.
“Наследие” ни с одной из политических сил не ведет переговоров, а консультации были лишь с ППА, возможны консультации и с АРФ “Дашнакцутюн”.
Говоря о предложении ППА перейти к парламентской системе правления, Армен Мартиросян сказал, что данный вопрос много лет подряд был на повестке их партии. По его словам, опыт показывает, что небольшими странами наиболее эффективно управлять парламентской системой.
О 100%-ной пропорциональной системе он сказал: “Мажоритарная система дает властям возможность воспроизводства, и именно это является причиной того, что в стране не происходит смены власти. Если мы перейдем к 100%-ной пропорциональной системе, этим мы дадим оппозиционному полю возможность собрать голоса”.