Լատվիան Հայաստանին դիտում է որպես լավ և մոտիկ բարեկամ Հարավային Կովկասում: Այս մասին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Լատվիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Էդգարս Ռինկևիչսը: Լատվիայի արտգործնախարարը բարձր գնահատեց նախագահների և արտգործնախարարների մակարդակով հանդիպումները և հույս հայտնեց, որ բարձր մակարդակի վրա գտնվող երկխոսությունը կշարունակվի:
«Ես կցանկանայի նշել, որ մենք ողջունում ենք Հայաստանի արձանագրած առաջընթացը ԵՄ հետ համագործակցությունում: Այն կառուցողական է: Ինձ հետաքրքրեց Հայաստանի կարծիքը Սիիրայի և Իրանի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ»,- նկատեց Էդգարս Ռինկևիչսը:
Հայաստանի արտգործնախարարը տեղեկացրեց, որ հանդիպման ժամանակ լատվիացի իր գործընկերոջ հետ քննարկել են մի շարք հարցեր տնտեսական կապերին ավելի մեծ թափ հաղորդելու, ԼՂ խնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի ջանքերի և այլնի վերաբերյալ:
«Մենք ընդգծեցինք միջազգային սկզբունքների հիման վրա ԼՂ հարցի խաղաղ կարգավորման մեր դիրքորոշումը: Քննարկեցինք Միջին Արևելքում տեղի ունեցող տարածաշրջանային զարգացումները»,- ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նոյեմբերի 14-16-ը ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերով պաշտոնական այցով Հայաստանում է գտնվում Լատվիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Էդգարս Ռինկևիչսը:

15 Ноябрь 2012 - 11:26 AMT
Латвия рассматривает Армению, как хорошего и надежного друга на Южном Кавказе. Об этом сказал во время совместной с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном пресс-конференции глава МИД Латвии Эдгарс Ринкевичс.
Министр иностранных дел Латвии высоко оценил встречи на уровне президентов и глав МИД и выразил надежду, что диалог, находящийся на высоком уровне, будет продолжен.
“Я бы пожелал отметить, что мы приветствуем прогресс, достигнутый Арменией в сотрудничестве с ЕС. Оно достаточно конструктивно. Меня заинтересовало мнение Армении относительно развитий вокруг Сирии и Ирана”, – заметил Эдгарс Ринкевичс.
Министр иностранных дел РА сообщил, что в ходе встречи со своим латышским коллегой был обсужден ряд экономических вопросов, а также вопросы, связанные с усилиями Армении по урегулированию карабахского конфликта.
“Мы отметили нашу позицию в деле мирного урегулирования карабахского конфликта на основе Мадридских принципов. Были также обсуждены региональные развития в Среднем Востоке”, – сказал Налбандян.
С 14 по 16 ноября по приглашению министра иностранных дел РА Эдварда Налбандяна с официальным визитом в Армении находится глава МИД Латвии Эдгарс Ринкевичс.