15 November 2012 - 13:32 AMT
«Իրանի քաղաքականությունն Ադրբեջանի հարցում անհասկանալի է»,-հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահին կից Ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ֆարհադ Մամեդովը՝ պատասխանելով Արաքս գետի վրա Իրանի և Հայաստանի կողմից համատեղ ՀԷԿ-ի կառուցուման մասին հարցին, հայտնում է SalamNews-ը:
Ըստ նրա, Իրանի և Հայաստանի կողմից համատեղ ՀԷԿ-ի կառուցումն Արաքս գետի վրա Թեհրանի ու Երևանի հարաբերությունների ցուցանիշն է: «Իրանի առողջապահական կոմիտեի ղեկավարը կտրուկ արտահայտվեց նախագահ Ահմադինեժադի հասցեին, քանի որ 1,5-2 ամսից Իրանում կվերջանան բուժպարագաները և այդ ոլորտում լուրջ ճգնաժամ է: Իսկ այդ ժամանակ լուրջ խնդիրներ և ֆինանսների պակաս ունեցող Իրանը խոշոր ներդրումային նախագիծ է սկսում Արաքսի վրա Հայաստանի համար: Բնականաբար, դա անհասկանալի է»,-ասել է նա:
Մամեդովը գտնում է, որ Ադրբեջանի հանդեպ Իրանի վերաբերմունքի տրամաբանությունը անըմբռնելի է: ՀԷԿ-ի համատեղ կառուցումը միջպետական հարց է. «Սակայն ադրբեջանցի փորձագետները գտնում են, որ նման նախագծի իրականացման մասին որոշումն անհասկանալի է: Մի կողմից Իրանը ծանր տնտեսական ճգնաժամի մեջ է, մյուս կողմից, մասնակցում է իր համար ոչ այնքան կարևոր նախագծի»:
Նոյեմբերի 8-ին ՀՀ Սյունիքի մարզում տեղի ունեցավ ՀԷԿ-ի հիմնարկեքի արարողությունը: Հայաստանն ու Իրանը ՀԷԿ-ի շինարարության մասին համաձայնագիրը ստորագրել են 2007թ., այն վավերացվել է ՀՀ և Իրանի խորհրդարաններում 2008-ին: 2011թ. դեկտեմբերի 23-ին Հայաստանի ու Իրանի նախագահները հանձնարարել են երկու երկրների նախարարներին ձեռնամուխ լինել նախագծի գործնական իրականացմանը 2012թ.:

15 November 2012 - 13:04 AMT
"Политика ИРИ в отношении Азербайджана непонятна", – заявил директор Центра стратегических исследований при президенте Фархад Мамедов, отвечая на вопрос начале о строительства Ираном и Арменией совестной ГЭС на реке Аракс, передает SalamNews.
По его мнению, это показатель отношений Ирана и Армении. В ИРИ сейчас наблюдается серьезный экономический кризис. "Руководитель здравоохранительного комитета парламента ИРИ резко высказался в адрес президента Махмуда Ахмадинежата. Потому что в Иране примерно через 1,5-2 месяца закончатся медицинские принадлежности и в этой сфере наблюдается серьезный кризис. И в это время Иран с крупными проблемами и финансовой недостачей реализует для Армении крупный инвестиционный проект на Араксе. Естественно, это непонятно", – отметил он.
Руководитель ЦСИ считает, что логика политики Ирана в отношении Азербайджана пока недоступна для понимания. Строительство совместной ГЭС на Араксе Ираном и Арменией – межгосударственный вопрос: "Но азербайджанские эксперты считают решение о реализации такого проекта непонятным. Иран с одной стороны переживает экономический кризис, с другой стороны, примыкает к не такому уж стратегически важному для него проекту".
8 ноября состоялась церемония закладки фундамента ГЭС в Сюникской области РА.
Армения и Иран подписали соглашение о строительстве ГЭС на приграничной реке Аракс в 2007 году, соглашение было ратифицировано армянским и иранским парламентами в 2008 году. С армянской стороны ГЭС будет располагаться в Мегри, а с иранской стороны – в Карачиларе. Каждая из станций будет ежегодно вырабатывать по 793 миллиона кВтч электроэнергии. Расчетная мощность Мегринской ГЭС составит 130 МВт.