16 November 2012 - 07:48 AMT
Նոյեմբերի 13-ին Բեյրութի «Սոլիդեր» ցուցասրահում կայացավ հռչակավոր հայ նկարիչ Հարություն Կալենցի ցուցահանդեսի պաշտոնական բացումը: Ցուցահանդեսը, որին ներկա էին նախարարներ, դեսպաններ, հասարակական և մշակութային գործիչներ, արվեսագետներ, լրատվական միջոցների ներկայացուցիչներ, կազմակերպվել էր Լիբանանում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ, Հայաստանի և Լիբանանի մշակույթի նախարարությունների հովանավորությամբ:
Ինչպես հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, բացման խոսքով հանդես եկավ Լիբանանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Քոչարյանը: Դեսպանը ողջունեց և շնորհակալություն հայտնեց ցուցահանդեսի աջակիցներին և հովանավորներին և ընդգծեց հայ-լիբանանյան մշակութային հարաբերությունների բարձր մակարդակը: Անդրադառնալով Հարություն Կալենցի կենսագրությանը և ստեղծագործական կյանքի մանրամասներին` դեսպան Քոչարյանը բարձր գնահատեց Կալենց ընտանիքի անդամների ջանքերը Երևանում 2010թ. թանգարան բացելու ուղղությամբ և ավելացրեց, որ Հարություն Կալենցը եղել և մնում է եղբայրական երկրների՝ Հայաստանի և Լիբանանի, բարեկամության խորհրդանիշ:
Լիբանանի մշակույթի նախարար Գաբի Լռյունը խոստովանեց, որ այս տարի ապրիլին Երևանում, ծանոթանալով Հարություն Կալենցի գործերին, նա իր համար բացահայտեց հայ ժողովրդի բարձր արվեստը և տաղանդը: Նախարարը խոստացավ լիբանանյան և հայկական արվեստի միջազգային փառատոն կազմակերպել հայաբնակ Անջարում:
Շնորհակալական խոսքով հանդես եկավ նաև «Սոլիդեր»-ի գլխավոր տնօրեն Մունիր Դվեյդին, որը նշեց, որ, թեև առաջին անգամ է մասնակցում ազգությամբ հայ արվեստագետի գործերի ցուցադրությանը, սակայն մեծ հաճույքով և հպարտությամբ է հյուրընկալում նման տաղանդավոր նկարչի գլուխգործոցները:
Այնուհետև լրատվամիջոցների հարցերին պատասխանեց Հարություն Կալենցի որդին` Սարո Կալենցը: Ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչև նոյեմբերի 26-ը:

16 November 2012 - 09:51 AMT
13 ноября в галерее “Солидер” в Бейруте состоялось официальное открытие выставки работ известного армянского художника Арутюна Каленца. Выставка, на которой присутствовали министры, послы, общественные и культурные деятели, искусствоведы, представители СМИ, организована по инициативе посольства РА в Ливане, при поддержке министерств культуры Армении и Ливана.
Как сообщают в пресс-службе МИД РА, на мероприятии с приветственной речью выступил посол Армении в Ливане Ашот Кочарян. Посол поблагодарил спонсоров выставки и подчеркнул высокий уровень армяно-ливанских отношений в области культуры. Говоря о биографии Арутюна Каленца, Ашот Кочарян высоко оценил усилия семьи Каленца в деле открытия музея художника в Ереване в 2010 году. По его словам, Каленц был и остается символом дружбы Армении и Ливана.
Министр культуры Ливана Габи Лрюн отметил, что с работами Каленца он познакомился в апреле этого года в ходе визита в Ереван. Он высоко оценил талант армянского народа. Ливанский министр также пообещал организовать в населенном армянами Анджаре международный фестиваль армянского и ливанского искусства.