Հայաստանի բոլոր մանկատներում այսօր ապրում է 1115 երեխա: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Ազգային վիճակագրական ծառայության սոցիալական ոլորտի և բնապահպանության բաժնի պետ Նելլի Բաղդասարյանը: Նրա խոսքով` 2011 թ-ին մանկատուն են հանձնվել 267 երեխաներ: Անցած տարի որդեգրվել է 121 երեխա, որոնցից 62-ը` ՀՀ քաղաքացիների, մնացածը` օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից:
Բաղդասարյանը նշեց նաև մուրացիկ երեխաների մասին վիճակագրական տվյալներ: Ըստ նրա, 2002 թ-ին այդ թիվը եղել է 111, իսկ այսօր` 15 անչափահաս: Նրանցից 3-ն ապրում են Երևանում, 3-ը Արմավիրի մարզում, 7-ը Լոռու մարզում, 2-ը` Շիրակի մարզում: Նա ասաց, որ այս թվերը նրանց տրամադրել է ՀՀ ոստիկանությունը:
Ինչ վերաբերում է այդ երեխաների թվի նվազմանը, արդյո՞ք դա կապված է երեխաների սոցիալական վիճակի բարելավվման, թե՞ նրանց չափահաս դառնալու հետ, բանախոսը դժվարացավ պատասխանել:

В общем, в детских домах Армении на сегодня проживает 1115 детей. Об этом во время пресс-конференции сказала начальник отдела статистики социальной сферы и населения Национальной статистической службы РА Нелли Багдасарян. По ее словам, в 2011 году в детские дома были сданы 267 детей.
В прошлом году было усыновлен 121 ребенок, из которых 62 были усыновлены гражданами Армении, а остальные – иностранцами.
Нелли Багдасарян представила также статистику о детях – попрошайках. По ее словам, в 2002 году их число достигало 111 человек, а сегодня насчитывается 15 несовершеннолетних подростков. 3 из них проживают в Ереване, 3 – в Армавирской области, 7 – в Лорийской области, 2 – в Ширакской. Она сказала, что эти данные им предоставили в Полиции РА.
Что касается снижения их числа: на самом ли деле это связано с улучшением социальной ситуации в стране, или это связано с их взрослением, докладчик затруднилась ответить.